Ważne
  Rh to tylko dwie litery. Ale bez nich nie byłoby życia!

  Rh to tylko dwie litery. Ale bez nich nie byłoby życia!

  Elżbieta Twórz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rh to tylko dwie litery. Ale bez nich nie byłoby życia!
  1/2
  przejdź do galerii
  Odkrycie grup krwi uratowało ludzkość - mówi prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku, konsultant wojewódzki ds. hematologii.
  Czym dla pani jest krew? Z punktu widzenia lekarza i po prostu człowieka? Czy jest życiem?
  Tak, krew jest życiem, jest jego esencją i ratuje życie. Nie obawiam się stwierdzenia, że uratowała życie ludzkości. Dzięki temu, że zostały odkryte grupy krwi. Gdyby tak się nie stało, to myślę, że na pewno nie bylibyśmy TU i TERAZ. Być może nawet w ogóle by nas dziś nie było. A z punktu widzenia lekarza? To rodzaj tkanki płynnej, która zawiera szereg komórek, które w niej się znajdują i "pływają" w osoczu. Zarówno jeden element, jak i drugi są bardzo ważne. Wystarczy przypomnieć, że mimo wielu lat prób i nadziei, że już jesteśmy blisko, do wynalezienia tzw. sztucznej krwi wciąż jest jeszcze daleko. Właściwie jesteśmy w punkcie wyjścia.

  Dlaczego krwi nie można niczym zastąpić? Jest niepowtarzalna?
  Jest to taka ogromna trudność i bardzo skomplikowana tkanka. Ona spełnia różne funkcje, bo nie tylko krwinki czerwone, które są ważne w utlenowaniu tkanek i narządów, ale także krwinki białe mają ogromne znaczenie. Ich główna funkcja to odpornościowa, tzw. humoralna i komórkowa, która odpowiada za to, żebyśmy mogli wśród otaczających nas w środowisku różnych mikrobów, drobnoustrojów, alergenów normalnie funkcjonować. To są krwinki, które nas chronią. Bardzo ważna jest funkcja przeciwnowotworowa krwi. I są jeszcze te najmniejsze postaci komórkowe, czyli płytki krwi, które odpowiadają za jeden z elementów krzepnięcia. To jest złożona, ale też bardzo ważna funkcja. Płytki odpowiadają za tzw. homeostazę pierwotną. Co to oznacza? Jeśli się np. skaleczymy, to błyskawicznie dochodzi do tamowania. Bez tej funkcji, krew nieustannie by wypływała... No, i osocze, które zawiera w sobie bardzo wiele różnych substancji życiodajnych. W funkcjonowaniu naszego organizmu również odgrywa ważną rolę. Krótko mówiąc, krew, której punkt wyjścia znajduje się w szpiku, czyli w układzie krwiotwórczym, jest to nieprawdopodobnie skomplikowana tkanka zawierająca bardzo wiele elementów i każdy z nich ma wyznaczoną - każdy inną - ważną rolę. To wszystko jest powiązane w tzw. układzie homeostazy, czyli równowagi wewnętrznej organizmu. Jeśli homeostaza jest zachwiana, wtedy dochodzi do różnych chorób dotykających różne tkanki i narządy organizmu. Tak więc krew to jest bardzo skomplikowana tkanka płynna, bez której życie jest po prostu niemożliwe.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama