Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015 z polskiego: Spodziewaliśmy się Lalki - mówią maturzyści I LO w Mysłowicach

MCH, fot. Monika Chruścińska-Dragan
Matura 2015 POLSKI PODSTAWOWY. W I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach nie było zaskoczenia. Tegoroczni abiturienci przed rozpoczęciem egzaminu dojrzałości z języka polskiego obstawiali, że przyjdzie im zmierzyć się  "Lalką" Bolesława Prusa. I nie pomylili się.
Matura 2015 POLSKI PODSTAWOWY. W I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach nie było zaskoczenia. Tegoroczni abiturienci przed rozpoczęciem egzaminu dojrzałości z języka polskiego obstawiali, że przyjdzie im zmierzyć się "Lalką" Bolesława Prusa. I nie pomylili się. Monika Chruścińska/Dziennik Zachodni
W I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach nie było zaskoczenia. Tegoroczni abiturienci przed rozpoczęciem egzaminu dojrzałości z języka polskiego obstawiali, że przyjdzie im zmierzyć się "Lalką" Bolesława Prusa. I nie pomylili się. Co mówili po odłożeniu piór?

Matura 2015 POLSKI PODSTAWOWY

KLIKNIJ I ZOBACZ ARKUSZE MATURALNE Z ODPOWIEDZIAMI
JĘZYK POLSKI NA MATURZE ARKUSZE MATURALNE LICEUM + TECHNIKUM

Adam Stolorz i Radosław Szuta z klasy humanistycznej I LO wyszli z egzaminu zadowoleni. - Liczyliśmy na to, że będzie "Lalka" - przyznali. - Obawiałem się "Wesela" Wyspiańskiego. Na szczęście niepotrzebnie - dodał Radek.

Maturzyści mieli do wyboru - interpretację wiersza "Ta jedna sztuka" Elizabeth Bishop i rozprawkę o pływie wolnej woli na los człowieka na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa właśnie.

- Trzeba było odwołać się najpierw do cytowanego fragmentu książki, potem do całej lektury i innego tekstu. Jeśli ktoś dokładnie przeczytał "Lalkę", to raczej problemu z tym mieć nie powinien - oceniała Angelika Jonczyk.

Problem mieli za to co poniektórzy z rozpoznaniem cytowanego fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. - To nie był oczywisty fragment. Kogo pytam, nikt nie trafił - twierdzi Szuta. Jego koleżanka, Karolina Bitner, miała więcej szczęścia. Ale jak przyznaje, strzelała. - Wahałam się pomiędzy Janem Kochanowskim i "Panem Tadeuszem" właśnie. Dobrze, że postawiłam na Mickiewicza - cieszy się.

Do tego wszystkiego na maturze z języka polskiego były jeszcze dwa teksty do przeczytania ze zrozumieniem, jeden: o tendencjach i modzie w języku, oraz czy warto sięgać po nowe książki, czy lepiej wracać do starych.

Na tym jednak nie koniec. Tegoroczny maraton maturalny dopiero się zaczął i potrwa do 29 maja. We wtorek, 5 maja, maturzystów czeka obowiązkowy test z matematyki, pojutrze z języka angielskiego, a potem jeszcze z przedmiotów wybranych.

- Najbardziej obawiamy się matematyki. Wiele osób z klasy wybiera się na prawo i zdaje też Wiedzę o społeczeństwie, która jest brana pod uwagę podczas rekrutacji - opowiada Angelika Jonczyk. - Matura z WOS-u może być dość trudna. Mieliśmy w szkole zajęcia dodatkowe z tego przedmiotu, powtarzaliśmy też materiał na lekcjach. Jeśli ktoś jednak nie przysiadł wcześniej do nauki, może mieć problem z nadrobieniem zaległości na ostatnią chwilę - podkreśla mysłowiczanka.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!