Libiąż: górnicy mogli zginąć przez hamulec

  Libiąż: górnicy mogli zginąć przez hamulec

  Małgorzata Gleń

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Specjalne komisje Wyższego Urzędu Górniczego badają, co było bezpośrednią przyczyną wypadku, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w kopalni "Janina" w Libiążu. Rannych zostało 17 górników. Z szyn wypadła kolejka wioząca pracowników na poziom 500 metrów. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, nawalił silnik hamulca.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

  - Dobrze, że to się tak skończyło, bo mogło być zdecydowanie gorzej - przyznaje Andrzej Zawadzki, inspektor ds. BHP kopalni "Janina". Ranni górnicy po wypadku wyszli na powierzchnię o własnych siłach.

  Do szpitali trafiło trzech spośród nich. Dwóch do szpitala w Chrzanowie, a jeden do Oświęcimia. Wczoraj w południe jeden z górników wrócił do domu. Dwaj, którzy zostali w szpitalu, są mocno potłuczeni i obolali, ale nie grozi im żadne niebezpieczeństwo. - Wyglądają, jakby stoczyli ciężką walkę na ringu, ale szybko z tego wyjdą. Teraz potrzeba im spokoju - mówi Andrzej Zawadzki.

  Górnicy dopiero zaczynali pracę. Przyszli do kopalni na czwartą zmianę, na godzinę 0.30 w sobotę. Zjeżdżali na stanowiska pracy podwieszaną kolejką z poziomu - 350 na poziom - 500. Pochył w tym miejscu ma aż 12 stopni. Zepsuta kolejka zaczęła się błyskawicznie rozpędzać. W końcu się urwała.
  Na terenie zakładu są już komisje z Wyższego i Okręgowego Urzędu Górniczego, Państwowej Inspekcji Pracy, prokuratury i producenta ciągnika spalinowego typu Ferrit, który nawalił. Badają przyczyny wypadku.

  - W tej chwili rozkręcany jest popsuty silnik, by sprawdzić, co się zepsuło. Sprawdzane jest także to, dlaczego kolejka się urwała - mówi Zawadzki. - Na razie nie można stwierdzić, czy zawinił tu człowiek czy technika.

  Odtwarzany jest przebieg tego wypadku. - Wiadomo już, że wagony spadły z wysokości około dwóch metrów - mówi Beata Wróbel, rzecznik Zakładu Górniczego "Janina". "Gazeta Krakowska" 17 marca ostrzegała, że w libiąskiej "Janinie" dzieje się coś złego. Na początku marca Wyższy Urząd Górniczy opublikował ranking zakładów górniczych o największej liczbie wypadków w 2010 roku. Wtedy "Janina" znalazła się na niechlubnym 12 miejscu wśród 30 kopalń.

  - Nasz ranking na pewno jest sygnałem, że w kopalni dzieje się coś złego. Ujawnia, że nie przestrzega się wymogów bezpieczeństwa pracy - mówiła wprost Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

  W tym roku zapowiada się, że chyba będzie gorzej. Tylko od stycznia doszło tu do dwóch wypadków śmiertelnych. Teraz w jednym wypadku rannych zostało aż 17 górników. Tak czarnej serii nie było w Libiążu od lat. W 2010 roku w "Janinie" był jeden ciężki wypadek, a 66 lżejszych, w których ludzie odnieśli obrażenia.

  Na przestrzeni ostatnich 20 lat w kopalni doszło do siedmiu wypadków śmiertelnych. Ten rok jest jednak pierwszym, w którym ginie więcej niż jeden górnik. Jak podaje Wyższy Urząd Górniczy, do obydwu tegorocznych śmiertelnych wypadków doszło z powodu błędu ludzkiego. W sobotnim wypadku prawdopodobnie nie zawinili górnicy, ale sprzęt lub brak odpowiedniej jego konserwacji.

  Beata Wróbel z "Janiny" przyznaje, że po ostatnich tragicznych wypadkach kopalnia o wiele częściej jest kontrolowana. Sam zakład także zwiększył wewnętrzne kontrole. - Zdajemy sobie sprawę, że życie i zdrowie pracowników w dużej mierze jest w naszych rękach - mówi Barbara Wróbel.


  Dwa śmiertelne wypadki w kopalni Janina

  W tym roku w kopalni "Janina" pod ziemią zginęło dwóch górników. 1 lutego zginął 49-letni pracownik kopalni. Miał 24-letni staż. Został przygnieciony podczas manewrowania ciągnikiem górniczym.
  Do drugiego wypadku doszło 25 dni później. Na nocnej zmianie zginął 43-letni górnik. Mężczyzna pracował przy demontowaniu obudowy stropu, gdy doszło do tak zwanego zawału. Został przygnieciony spadającymi kamieniami. Mężczyzna miał 25-letni staż pracy.


  Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kraków: pijany woźnica zabrał życie
  Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smieszne kontrole

   Maniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 78

   Te kontrole wzmozone to zlapanie goscia po piwku co wydmuchal 0.33 promila a kontroli odnosnie bezpieczenstwa ludzi na dole to niema wcale

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama