Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury 2015 i renty 2015 PYTANIA i ODPOWIEDZI

JJ
Podczas telefonicznej konsultacji DZ i Oddziału ZUS-u w Sosnowcu na pytania zainteresowanych Czytelników odpowiadała specjalistka Katarzyna Słaboń
Podczas telefonicznej konsultacji DZ i Oddziału ZUS-u w Sosnowcu na pytania zainteresowanych Czytelników odpowiadała specjalistka Katarzyna Słaboń Dziennik Zachodni
Emerytury 2015 i renty 2015 PYTANIA i ODPOWIEDZI: Trudno poruszać się w gąszczu przepisów emerytalno-rentowych. Kilka dni temu odbyła się konsultacja telefoniczna zorganizowana przez Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Sosnowcu i redakcję "Dziennika Zachodniego". Zainteresowani dzwonili bez przerwy, bo trudne sprawy emerytalno-rentowe często wymagają indywidualnej analizy.

Emerytury 2015 i renty 2015 PYTANIA i ODPOWIEDZI: Na pytania Czytelników, którym udało się dodzwonić, odpowiadały specjalistki z sosnowieckiego ZUS-u: Katarzyna Słaboń, Aneta Staroń i Bożena Pardała. Wszystkie panie są naczelniczkami wydziałów emerytalno-rentowych funkcjonujących w tym oddziale. Dziś publikujemy wybrane pytania i odpowiedzi z naszej konsultacji. (JJ)

Jak obliczana jest wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową dla osoby, która posiada już prawo do innego świadczenia?
Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dla osób, które mają już ustalone prawo do emerytury lub renty obliczana jest na tych samych zasadach, co świadczenie dla osób występujących z wnioskiem po raz pierwszy. Jedyna różnica polega na sposobie ustalenia podstawy wymiaru. Podstawę wymiaru renty z tytułu choroby zawodowej dla osoby, która wcześniej miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, stanowi podstawa wymiaru wcześniej przyznanego świadczenia wraz z przysługującymi kolejnymi waloryzacjami (art. 21 ustawy emerytalnej) albo podstawa wymiaru ustalona według zasad obowiązujących dla świadczeń przyznawanych pierwszy raz (art. 15 ust. emerytalnej).

Urodziłem się 18.04.1955 r. Zamierzam wystąpić z wnioskiem o emeryturę. Czy podwyższenie wieku emerytalnego ma wpływ na uprawnienia do emerytury osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?
Podwyższenie wieku emerytalnego nie ma wpływu na uprawnienia do emerytury osób korzystających z prawa do emerytury w obniżonym wieku. Osoby urodzone po 31.12.1948 r., czyli tak jak pan, mogą przejść wcześniej na emeryturę w oparciu o art. 184 ustawy emerytalnej, jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:
- na dzień 1 stycznia 1999 r. posiadały okres składkowy i nieskładkowy wynoszący - dla kobiet co najmniej 20 lat, dla mężczyzn co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- osiągnęły obniżony wiek emerytalny odpowiednio dla różnych grup zawodowych, np. 55 lat kobieta, 60 lat mężczyzna,
- nie przystąpiły do OFE albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE za pośrednictwem ZUS-u, na dochody budżetu państwa.
Obecnie do nabycia prawa do tej emerytury nie musi być rozwiązany dotychczasowy stosunek pracy. Jeżeli jednak osoba, której ZUS ustali prawo do emerytury w obniżonym wieku, na mocy art. 184 ustawy emerytalnej nie rozwiąże dotychczasowego stosunku pracy, to ZUS zawiesi wypłatę świadczenia. Zgodnie bowiem z art. 103a ustawy emerytalnej, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Pobieram emeryturę częściową. Czy to prawda, że przy wyliczeniu emerytury powszechnej ZUS odliczy kwoty pobranych emerytur?
Tak, przy ustalaniu wysokości emerytury powszechnej podstawę obliczenia emerytury pomniejsza się o kwoty pobranych emerytur częściowych.

Otrzymuję rentę socjalną, która została mi przyznana na stałe. Chciałbym wyjechać do rodziny w Norwegii. Nie wykluczam, że może uda mi się podjąć tam pracę. Czy będę mógł dalej pobierać świadczenie?
Przyznanie i pobieranie renty socjalnej nie jest obecnie uzależnione od spełnienia warunku przebywania na terytorium Polski - renta przysługuje m.in. osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które przebywają czasowo za granicą, np. gdy się uczą lub w przypadku pobytu u rodziny. Natomiast zmiana miejsca zamieszkania i podjęcie pracy za granicą pozbawi pana prawa do renty socjalnej. Gdyby jednak praca w Norwegii miała charakter sezonowy i nie wiązałaby się ze zmianą miejsca zamieszkania, to musi pan pamiętać, że przy rencie socjalnej przychód jest rozliczany na bieżąco, tzn. świadczenie zawieszane jest wyłącznie za ten miesiąc (lub te miesiące), w którym przekroczono 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Słyszałem, że podczas pobytu w areszcie można pobierać połowę renty socjalnej?
Osoba, która pobierała rentę, kiedy została tymczasowo aresztowana lub trafiła do zakładu karnego w celu odbycia kary pozbawienia wolności, faktycznie może starać się o przyznanie świadczenia w wysokości 50 proc. przyznanej renty socjalnej. Musi jednak spełnić odpowiednie warunki:
- być osobą samotnie gospodarującą,
- nie może posiadać innych źródeł przychodu,
- nie może mieć ustalonego prawa do renty rodzinnej,
- być właścicielem lokalu mieszkalnego (domku jednorodzinnego) lub posiadać prawo spółdzielcze do lokalu lub być najemcą lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, innych jednostek samorządu terytoria-lnego albo stanowiącego własność Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych - co więcej, osoba ta musi zobowiązać się pisemnie, że z renty będzie dokonywała opłat czynszu lub innych należności za lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), a w lokalu tym (domu) nie przebywają inne osoby.

Oprac. JJ


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!