Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert podpowiada: Praca bywa też niebezpieczna

Beata Sikora-Nowakowska
W politycznym, przedwyborczym zgiełku bez większego echa minął Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy, który przypada co roku 28 kwietnia. To jednocześnie Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy - upamiętnienia osób, które zginęły podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych.

Musimy podejmować wszystkie możliwe działania, które poprawią warunki pracy, a jednocześnie podczas jej wykonywania ochronią nasze zdrowie i życie - mówi Beata Marynow-ska, okręgowy inspektor pracy w Katowicach. - Nie wolno zasłaniać się brakiem wiedzy, czasu, pieniędzy dopuszczając do lekceważenia przepisów BHP. Hasła "jakoś to będzie, najważniejszy jest zysk i pieniądze, musimy mieć wyniki" i podobne - nie mogą być pretekstem do działań sprzecznych z bezpieczeństwem i prawami człowieka. Na pierwszym miejscu jest człowiek oraz jego prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Ze sprawozdania Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach za 2014 rok wynika, że zgłoszono 570 wypadków, w których poszkodowanych zostało 657 osób (w tym 84 zdarzenia dotyczące 83 osób nie uznano za wypadki przy pracy). Inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 441 wypadków przy pracy (śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych, a także niektórych powodujących czasową niezdolność do pracy), w których po-szkodowanych zostało ogółem 526 osób. Z tej liczby 127 doznało ciężkich obrażeń ciała, a 63 poniosły śmierć. Wypadki zbiorowe stanowiły 9,5 proc. ogólnej liczby zbadanych wypadków (ponad 38 proc. tych zdarzeń to wypadki drogowe, w których poszkodowanych zostało 40 osób).

Najliczniejsza grupa poszkodowanych zatrudniona była w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz górnictwie, co odzwierciedla specyfikę regionu. W wypadkach ze skutkiem śmiertelnym najwięcej poszkodowanych zatrudnionych było w budownictwie, górnictwie, transporcie, gospodarce magazynowej oraz usługach administrowania.
W ogólnej liczbie poszkodowanych największy udział mają osoby w wieku 30-39 lat oraz 19-29 lat. Wypadkom uległo też 2 pracowników młodocianych.

Przyczyny wypadków w pracy to najczęściej: brak urządzeń zabezpieczających; brak instrukcji prowadzenia procesu technologicznego; tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór odstępstw od przepisów i zasad bhp; brak nadzoru; niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności; lekceważenie występującego zagrożenia; przechodzenie, przejeżdżanie lub przebywanie w miejscach niedozwolonych; nieużywanie przez pracownika środków ochrony indywidualnej. (JJ)


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!