Dąbrowa Górnicza: System SMS ostrzega przed burzą i...

  Dąbrowa Górnicza: System SMS ostrzega przed burzą i powodziami

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Informacje SMS-owe mogą docierać do mieszkańców całego miasta lub jego poszczególnych dzielnic
  1/2
  przejdź do galerii

  Informacje SMS-owe mogą docierać do mieszkańców całego miasta lub jego poszczególnych dzielnic ©PAS

  Już około tysiąca mieszkańców Dąbrowy Górniczej korzysta ze specjalnego systemu INFO SMS, który m.in. ostrzega wszystkich o miejscowych zagrożeniach, gwałtownych zmianach pogodowych, korkach, ale także zaprasza na sportowe i rekreacyjne imprezy. To pierwsze takie przedsięwzięcie w regionie zagłębiowskim. Z każdym dniem przybywa chętnych, którzy rejestrują się w systemie i otrzymują SMS-y. Średnio dziennie przybywa około dziesięciu takich osób.
  – Obecnie przygotowaliśmy 2000 miejsc dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej, oczywiście z możliwością rozbudowy o kolejne pakiety po 2000 sztuk, w zależności od potrzeb, popularności i zainteresowania – mówi nam Łukasz Niewiadomy, administrator systemu powiadamiania INFO SMS, podinspektor Centrum Zarządzania Kryzysowego.

  Co przesądziło o tym, że nowy system INFO SMS pojawił się w Dąbrowie Górniczej? – Nie wzorowaliśmy się na doświadczeniach innych miast, ponieważ w gminach ościennych nie funkcjonuje taki system.
  Jest to rozwiązanie nowatorskie w tym regionie. Od dawna myśleliśmy o szybkim informowaniu mieszkańców o wszelkich zagrożeniach, a w trakcie analiz doszła idea przekazywania informacji o różnych wydarzeniach z miasta – wyjaśnia Łukasz Niewiadomy.

  Ideą przyświecającą wdrożeniu systemu w Dąbrowie Górniczej była potrzeba dotarcia do mieszkańców w jak najkrótszym czasie z informacją związaną z szerokorozumianym bezpieczeństwem (ostrzeżenia i komunikaty). Krótkie, zwięzłe treści w formie SMS-ów mogą być prawie natychmiastowo przekazywane do mieszkańców. – Kolejny czynnik to zamiar informowania mieszkańców o zakłóceniach w dostawie mediów i planowanych utrudnieniach w ruchu drogowym na terenie miasta. Chcemy również informować na bieżąco mieszkańców o wydarzeniach kulturalnych w mieście, takich jak m.in. koncerty, pikniki, wystawy, festyny, itp., gospodarce odpadami, profilaktyką zdrowotną. Ważnym czynnikiem jest również możliwość informowania użytkowników o konsultacjach społecznych czy Dąbrowskim Budżecie Partycypacyjnym, co wpływa na większe zaangażowanie mieszkańców na to co dzieje się w mieście – mówi administrator systemu powiadamiania INFO SMS.

  Analizie poddano różne systemy, wykorzystujące dystrybucję SMS, ich możliwości. Wybrany został system, który spełnia oczekiwania miasta pod kątem posiadanych i dostosowanych do potrzeb gminy funkcji. Jak dowiadujemy się w UM w dobie rozwoju systemów łączności telekomunikacyjnych, szybkość przekazu i zwięzłość treści zawartych w SMS-ach, a także powszechność stosowania telefonów komórkowych stawia ten kanał dystrybucji informacji jako najlepsze i najprostsze rozwiązanie. Dodatkowym atutem jest brak kosztów dla użytkowników systemu INFO SMS.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem