Ważne
  Skowronek: Prywatnych szpitali coraz więcej. To konkurencja...

  Skowronek: Prywatnych szpitali coraz więcej. To konkurencja dla publicznych szpitali

  Aleksandra Skowronek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przy kontraktowaniu wszystkie placówki zostaną wrzucone do jednego worka, chociaż to na szpitalach publicznych i akademickich spoczywa zapewnienie najbardziej
  1/2
  przejdź do galerii

  Przy kontraktowaniu wszystkie placówki zostaną wrzucone do jednego worka, chociaż to na szpitalach publicznych i akademickich spoczywa zapewnienie najbardziej kosztownych świadczeń. My nie możemy powiedzieć, że kontrakt się skończył i zamknąć przed pacjentami drzwi, ale musimy przyjąć wszystkich potrzebujących - mówi Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa odpowiedzialną za ochronę zdrowia.

  Przy kontraktowaniu wszystkie placówki zostaną wrzucone do jednego worka, chociaż to na szpitalach publicznych i akademickich spoczywa zapewnienie najbardziej kosztownych świadczeń. My nie możemy powiedzieć, że kontrakt się skończył i zamknąć przed pacjentami drzwi, ale musimy przyjąć wszystkich potrzebujących. Z Aleksandrą Skowronek wicemarszałek województwa odpowiedzialną za ochronę zdrowia rozmawia Agata Pustułka
  Niebawem rozpocznie się wielka wojna o kontrakty,Chociaż nowe umowy będą podpisywane dopiero w 2016 roku to już dyrektorzy stanęli w blokach startowych. Tymczasem podczas zakończonego niedawno Europejskiego Kongresu Gospodarczego w czasie debaty o zdrowych i chorych szpitalach wyraziła pani opinię, że może korzystniejsze byłoby dla placówek marszałkowskich aneksowanie obecnych umów z NFZ. Dlaczego?

  Wynika to analizy rynku, na którym pojawiło się, i wciąż się pojawia, wiele nowych, komercyjnych podmiotów, często wspartych zagranicznymi środkami, dobrze wyposażonych. Przy kontraktowaniu wszystkie placówki zostaną wrzucone do jednego worka, chociaż to na szpitalach publicznych i akademickich spoczywa zapewnienie najbardziej kosztownych świadczeń. My nie możemy powiedzieć, że kontrakt się skończył i zamknąć przed pacjentami drzwi, ale musimy przyjąć wszystkich potrzebujących. Samorząd województwa śląskiego jest organem założycielskim, właścicielem, 38 szpitali w formie SPZOZ-ów oraz udziałowcem siedmiu lecznic już przekształconych w spółki.

  Na rynku rzeczywiście tych nowych placówek i oddziałów jest więcej, a poza tym świadczą z reguły tylko opłacalne usługi. Nikt nie prowadzi ich selekcji, nie wiadomo, czy są w ogóle potrzebne, a pieniądze płyną?
  Obecnie wojewoda śląski, który prowadzi rejestr placówek ochrony zdrowia, nie ma narzędzi, by taką selekcję zrobić i wszyscy otrzymują zgodę na prowadzenie działalności. Wyjściem z sytuacji jest stworzenie mapy potrzeb zdrowotnych, która wreszcie pokazałaby ile w regionie potrzeba oddziałów kardiologicznych, onkologicznych, chirurgicznych itd.

  I znów wracamy do wojewody, który tę mapę musi przygotować i znów ma związane ręce, bo zgodnie z ustawą w tworzeniu mapy ma uczestniczyć kilkaset osób. W tym wszyscy konsultanci.
  Mapę ma przygotować wojewoda, co wynika z ustawowych zobowiązań, a uczestniczyć w jej tworzeniu będzie powołany przez niego zespół. To niezwykle istotny dokument, zawierający analizę danych epidemiologicznych, demograficznych, potrzeb zdrowotnych dla regionu. Wiążę z mapą bardzo duże nadzieje. Jej wejście w życie spowoduje, że wojewoda będzie m.in. decydował o tym czy jest celowe realizowanie określonej inwestycji w ochronie zdrowia. Zgoda na taką inwestycję będzie oznaczała przyznanie kontraktu z NFZ.
  Ta mapa to jedna inicjatywa oczekiwana przez dyrektorów szpitali. Jest i druga, bo równocześnie, co jest dla nas ważne także ze względów finansowych, ministerstwo zdrowia przygotowuje mapę potrzeb onkologicznych dla regionów. Otrzymamy ją niebawem do oceny i wniesiemy, jeśli to okaże się konieczne, swoje poprawki. Działanie to oczywiście związek z wprowadzeniem pakietu onkologicznego .
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRZERZYJOM INO BOGaczE

   HŁOP POńSZCZYZNIANY Z PEŁO i BURYszUJ Z PIESSEL=POuperyZOOcja 777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   NIY WOLNO GODAĆ PRYWATA INO KOmerzJA Bo SS ATRAPY Z PEŁO zaBRONIŁY.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KASA

   WYROBNIK ŻYDOWSKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   TO DLACZEGO PŁACĘ NA ZUS

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cudów nie ma....

   Jaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   W szpitalach prywatnych jest ładniej, lepsza opieka i lepsze jedzenie. Jest to jednak ocena powierzchowna. Szpitale prywatne wykonują tylko te usługi, które są opłacalne (czyt. wysoko wycenione) a...rozwiń całość

   W szpitalach prywatnych jest ładniej, lepsza opieka i lepsze jedzenie. Jest to jednak ocena powierzchowna. Szpitale prywatne wykonują tylko te usługi, które są opłacalne (czyt. wysoko wycenione) a kiedy są jakiekolwiek komplikacje to odsyłają do szpitali publicznych. Dlatego prywatnym się opłaca bo nie muszą przyjmować pacjentów z powikłaniami, starych, z wieloma schorzeniami, których leczenie jest długotrwałe i kosztowne a nisko wycenione przez NFZ -ot cała tajemnica ładnych prywatnych szpitali.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   x

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Ot i piszesz pierdoły


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeśli...

   Jaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Pan/i "X" jeśli jesteś innego zdania to przedstaw swe argumenty -tak postępuje człowiek myślący a ty się zachowałeś/łaś jak "PIERDOŁA".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama