Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozwolenie na budowę: są kłopoty z garażem, bo nie ma go w ustawie [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Jeżeli prawidłowo "wyinterpretujesz" przepisy z nowego Prawa budowlanego, postawisz nowy garaż bez pozwolenia. Jeżeli Ci się to nie uda i pożałujesz na prawnika, czeka cię droga przez mękę w urzędach
Jeżeli prawidłowo "wyinterpretujesz" przepisy z nowego Prawa budowlanego, postawisz nowy garaż bez pozwolenia. Jeżeli Ci się to nie uda i pożałujesz na prawnika, czeka cię droga przez mękę w urzędach Tomasz Hołod
Znowelizowane prawo budowlane. Bez pozwolenia na budowę postawisz np. wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym altany, ganki - o powierzchni do 35 mkw. Ale nowe przepisy są nieprecyzyjne.

NASZE SPRAWY NA DZIENNIKZACHODNI.PL [CZYTAJ]

W lipcu zaczną obowiązywać przepisy znowelizowanego Prawa budowlanego. Znoszą one konieczność starania się o pozwolenia na budowę dla niektórych typów budynków, dla których wystarczy zgłoszenie. Bez pozwolenia na budowę postawimy np. wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m kwadratowych. Ale już widać, że nowe przepisy są nieprecyzyjne.

Pan Stanisław N. z Woli w gminie Miedźna chce kupić zwykły metalowy garaż, tzw. blaszak o wymiarach 3 na 5 metrów (15 mkw. pow.) i postawić na własnej działce.

- Pytałem w gminie i w starostwie, czy do jego postawienia będzie potrzebne pozwolenie na budowę, czy też wystarczy zgłoszenie - mówi czytelnik. - W jednym urzędzie powiedziano mi, że wystarczy zgłoszenie, w drugim, że nie. To jak będzie? - pyta pan Stanisław.

Wątpliwości biorą się stąd, że ani garaż, ani popularny w polskim krajobrazie blaszak, nie zostały wymienione w ustawie. Dlatego nawet prawnicy mają wątpliwości z jednoznaczną interpretacją przepisów. Pocieszają jednak: jeśli blaszak ma pełnić funkcję budynku gospodarczego i spełnia inne warunki, m.in. powierzchni zabudowy, może być budowany na podstawie zgłoszenia lub nawet bez niego.

Procedura zgłoszenia budowy jest dopuszczalna tylko w stosunku do obiektów wymienionych w art. 29 i 30 Prawa budowlanego. Jest to zamknięty katalog robót i obiektów, wśród których garaży (i blaszaków) nie wymieniono.

Natomiast zgodnie z art. 30. 1. zgłoszenia właściwemu organowi wymaga m.in. budowa (...) ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m oraz wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu:

a) krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków,
b) urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych,
budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych.

CZYTAJ TAKŻE:
Prawnik podpowiada: Buduj legalnie bez zezwolenia

W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz - w zależności od potrzeb - odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia - w określonym terminie - brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia wnosi sprzeciw w drodze decyzji.

Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19 i 20, należy ponadto dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji - wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku budowy instalacji gazowej, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19, powinien być uzgodniony z podmiotem właściwym do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!