BIelsko-Biała: Spektakl Banialuki dla osób niewidomych i...

  BIelsko-Biała: Spektakl Banialuki dla osób niewidomych i niedowidzących

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przedstawienie Agaty Sowy "Czerwony Kapturek" z Teatru Lalek Banialuka będzie dostępne dla niewidomych już w przyszłym sezonie

  Przedstawienie Agaty Sowy "Czerwony Kapturek" z Teatru Lalek Banialuka będzie dostępne dla niewidomych już w przyszłym sezonie ©banialuka.pl

  Niewidomi i niedowidzący "zobaczą" spektakl bielskiego Teatru Lalek Banialuka "Czerwony Kapturek". Wszystko dzięki audiodeskrypcji.
  Przedstawienie Agaty Sowy "Czerwony Kapturek" z Teatru Lalek Banialuka będzie dostępne dla niewidomych już w przyszłym sezonie

  Przedstawienie Agaty Sowy "Czerwony Kapturek" z Teatru Lalek Banialuka będzie dostępne dla niewidomych już w przyszłym sezonie ©banialuka.pl

  Przygotowaniem sztuki dla osób niewidomych i niedowidzących zajmuje się Fundacja TVNET z Krakowa. W Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej nagrywała ona przedstawienie Agaty Sowy "Czerwony Kapturek", które na deski teatru przeniósł nieżyjący już Aleksander Łabiniec. Widowisko, w którym wszystkie postaci grają aktorzy w żywym planie, a plastyczna scenografia oraz maski i lalki wprowadzają w bajkową atmosferę, zostało wybrane spośród wielu spektakli dla dzieci i młodzieży z całej Polski.


  - Doboru sztuk dokonywała komisja powołana na potrzeby projektu - wyjaśnia Jarosław Litwa z Fundacji TVNET, koordynator projektu "Audiodeskry-pcja przez Internet teatru dla dzieci i młodzieży z wadą wzorku". W komisji znaleźli się m.in. pełnomocnik miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, dyrektor teatru i nauczyciele szkoły dla osób niewidomych.

  Spektakl w Bielsku-Białej był rejestrowany trzema kamerami. Materiał następnie zostanie zmontowany i trafi do audiode-skrybera, który z niewidomym asystentem przygotuje opis sztuki. Taka wersja trafi do grupy niewidomych, którzy wyrażą opinię i uwagi. A te zostaną uwzględnione przy korekcie materiału. Tak przygotowany materiał zostanie w studiu nagrany przez lektora.

  - Powstają w ten sposób dwa produkty - zarejestrowana sztuka ze ścieżką audiodeskrypcyjną oraz pliki dźwiękowe, które za pomocą specjalnego oprogramowania mogą być odtwarzane w teatrze - wyjaśnia Litwa.

  Zwraca uwagę, że materiały będą dostępne dla dzieci i nauczycieli na stronie internetowej www.audiodeskrybowane.pl, a po zakończeniu projektu pliki dźwiękowe trafią do teatru. Projekt ma charakter non profit i powstaje w ramach programu Obywatele dla Demokracji.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama