Ważne
  Które dokumenty trzymać, a które można wyrzucić? [PORADNIK]

  Które dokumenty trzymać, a które można wyrzucić? [PORADNIK]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dokumentami, które trzeba przechowywać przez całe życie, są np. akt ślubu, a wcześniej metryka chrztu i świadectwo bierzmowania
  1/2
  przejdź do galerii

  Dokumentami, które trzeba przechowywać przez całe życie, są np. akt ślubu, a wcześniej metryka chrztu i świadectwo bierzmowania ©Janusz Wójtowicz

  Sprawdź, które ważne akta musimy przechowywać przez całe życie. Jak długo trzymamy wyciągi bankowe, umowy, paragony, PIT-y itp.
  Gdy niedawno robiłam w domu wiosenne porządki, w wielu szufladach, szafkach i na półkach znalazłam sterty starych rachunków i dokumentów, które cała moja rodzina przechowuje "na wszelki wypadek" - mówi pani Teresa z Katowic. - Ale chętnie bym się pozbyła przynajmniej części tych ważnych, ale i przeterminowanych formularzy. Problem w tym, że nikt w moim domu nie wie, kiedy te papierzyska można wyrzucić bez obaw, że pozbędziemy się jakichś ważnych dokumentów - dodaje.

  - Każdy z nas przechowuje w domu sterty rachunków i dokumentów: książeczki czynszowe, faktury telefoniczne, paragony z zakupów - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów.
  - Od czasu do czasu mamy ochotę zrobić w nich generalne porządki. Kiedy jednak się do tego zabieramy, dopadają nas wątpliwości. Czy aby na pewno można wyrzucić ten rachunek? Aby nie mieć takich dylematów, warto wyjaśnić, jak długo musimy trzymać w domu różne rachunki i dokumenty.

  Kwit bywa ważnym dowodem

  Okres przechowywania dokumentów zależy od ich rodzaju.

  1. Dokumenty z banku:
  Umowy kredytowe i dowody spłat kolejnych rat przechowuj do chwili otrzymania z banku zaświadczenia potwierdzającego, że uregulowałeś swoje zobowiązania.

  2. Dokumenty z towarzystwa ubezpieczeniowego:
  Umowy i aneksy do polis ubezpieczeniowych trzymaj do końca ok-resu ich ważności, czyli np. polisę na życie i zdrowie - przez całe życie. W wypadku polisy mieszkaniowej, choć jest ważna rok, zachowaj ją przez kolejne trzy lata. Dzięki temu masz dowód, że opłaciłeś składki, gdyby towarzystwo ubezpieczeniowe dopatrzyło się jakichś braków. Umowy ubezpieczeń obowiązkowych (np. OC) nie wyrzucaj przed upływem 10 lat. W ten sposób udowodnisz bez-szkodową jazdę - w razie zmiany ubezpieczyciela. Co prawda przy zawieraniu nowej umowy wystarczy twoje oświadczenie, ale stara polisa przyda się w razie wypadku lub kolizji. Gdyby doszło do nieszczęścia, ubezpieczyciel z pewnoś-cią sprawdzi, czy rzeczywiście do tej pory jeździłeś bezwypadkowo.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akt chrztu

   elkas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   akt chrztu przyda się tez przy akcie apostazji, nie tylko slubu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama