High-life na budowie A1: łapówki, prezenty, imprezy,...

  High-life na budowie A1: łapówki, prezenty, imprezy, prostytutki...

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budowa ostatniego odcinka autostrady A1 ze Świerklan do Gorzyczek kosztowała 277 milionów euro
  1/2
  przejdź do galerii

  Budowa ostatniego odcinka autostrady A1 ze Świerklan do Gorzyczek kosztowała 277 milionów euro ©arc.

  Na ławie oskarżonych zasiądzie 8 pracowników konsorcjum budującego odcinek A1. Razem z nimi 7 przedstawicieli firm, które za łapówki mogły liczyć na stałe zlecenia.
  Korupcyjno-towarzyski układ funkcjonował przez dwa lata, podczas budowy ostatniego odcinka autostrady A1 ze Świerklan do Gorzyczek. Przypomnijmy, 18 października 2007 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kontrakt na budowę z konsorcjum firm A. GmbH, A. AG, A. s.r.o. Wartość kontraktu wynosiła ponad 272 mln euro. Podwykonawcami robót, dostaw i usług w ramach realizacji kontraktu było 130 firm z całego Śląska! Jak ustalono w śledztwie, każdy chciał sięgnąć po kawałek tortu.

  Niektórzy zaczęli pomagać sobie przy zdobyciu zleceń łapówkami. Wkrótce - pocztą pantoflową - rozeszła się wieść, że inaczej trudno tam cokolwiek zrobić. Efekt? Jeden z przedsiębiorców spod Wodzisławia, który sam zdobywał tak zlecenia, powiadomił o wszystkim organy ścigania.

  Po ponad dwóch latach Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zakończyła intensywne śledztwo w tej sprawie. Na ławie oskarżonych zasiądzie 8 osób, które brały łapówki, i siedem, które je wręczały. - 8 osób zatrudnionych w konsorcjum na stanowiskach kierowniczych, związanych z nadzorowaniem określonych zakresów robót, przyjmowało od 7 osób reprezentujących 13 przedsiębiorców korzyści majątkowe w postaci pieniędzy i wartościowych przedmiotów - wyjaśnia prokurator Piotr Żak, rzecznik PO w Gliwicach. Łącznie w sprawie postawiono 149 zarzutów. W sumie wartość łapówek wynosi 560 tysięcy 250 złotych. Ale były też prezenty w postaci: pilarek, wkrętarek, wyrzynarek, a nawet… lodówki.

  - Rekordzista wziął ponad 200 tysięcy złotych w około 40 łapówkach - wyjaśnia Radosław Woźniak, który prowadził śledztwo. W zarzutach są także sponsorowane, kilkuosobowe wyjazdy dla pracowników konsorcjum, które fundowali podwykonawcy. - Między innymi była wizyta w klubie nocnym z usługami prostytutek w Gliwicach, podobny wyjazd miał miejsce do Wisły. Były dziewczyny, alkohol do rana - wyjaśnia nam osoba znająca kulisy sprawy.

  Łapówki i imprezy sponsorowali przedsiębiorcy m.in. z Rybnika, Marklowic, Wodzisławia, a nawet Zabrza czy Mikołowa. Pieniądze i prezenty wręczano czasami na budowach, czasami w firmach, a czasem w przydrożnych restauracjach - nie było reguły.

  W zamian firmy mogły liczyć na zlecenia m.in. usług kartograficznych, dostawy materiałów budowlanych, robót elektrycznych, pomiarów elektrycznych, przebudowy sieci energetycznej, odwadniania. 10 oskarżonych przyznało się do winy i złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Dostaną od 3 miesięcy do 3 lat w zawieszeniu, zgodzili się też na wpłatę grzywien o wartości ponad 200 tys. zł. Jeden z podejrzanych ukrywa się przed organami ścigania za granicą. - Część przedsiębiorców w zamian za łapówki mogła liczyć na to, iż będą mogli bez konsekwencji dostarczać materiał niespełniający norm jakościowych - wyjaśnia prokurator Żak. Ta informacja trafiła także do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  - Po niej na odcinku wykonano szereg odwiertów i wykonano wiele badań laboratoryjnych materiałów stosowanych przy budowie. Nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości - zapewnił nas wczoraj Marek Prusak, rzecznik GDDKiA w Katowicach.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama