Radni z Ogrodzieńca zagrażają autobusom w Zawierciu

  Radni z Ogrodzieńca zagrażają autobusom w Zawierciu

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Radni z Ogrodzieńca zagrażają autobusom w Zawierciu

  ©Mikołaj Suchan

  Podczas ostatniej, piątkowej sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu radni nie przyjęli uchwały w sprawie organizacji transportu publicznego na terenie gminy. To oznacza, że obecnie wykluczone jest podpisanie porozumienia z gminą Zawiercie, dzięki któremu nowe autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej jeździłyby m.in do Kiełkowic, Giebła, Mokrusa, Ryczowa, Żelazka i Śrubarni. Zagrożony jest także cały projekt, dzięki któremu Zawiercie ma otrzymać siedem nowych wozów.
  Radni z Ogrodzieńca zagrażają autobusom w Zawierciu

  ©Mikołaj Suchan

  Gmina Zawiercie uzyskała bowiem 85 proc. dofinansowania do zakupu nowoczesnych autobusów, a wartość projektu w ramach RPO wynosi 5 mln 340 tys. zł. Trzy pojazdy miały jeździć na planowanej w projekcie nowej linii Zawiercie - Ogrodzieniec - Podzamcze.

  W regulaminie ZKM-u znajduje się jednak zapis mówiący o tym, że za każdy wozokilometr przejechany po danej gminie, dopłaca ona 2,51 zł. Na takiej zasadzie działa współpraca z gminami Poręba, Włodowice oraz Siewierz.
  Burmistrz Ogrodzieńca Andrzej Mikulski stwierdził jednak, że wcześniej nie było mowy o jakichkolwiek kosztach i jeśli ma już dopłacać, to chciałby kompleksowo rozwiązać kwestię komunikacji miejskiej w całej gminie. Należało jednak w budżecie wcześniej znaleźć na ten cel fundusze.

  Radna Zofia Adamusińska stwierdziła, że mieszkańcy Ryczowa, Ryczowa Kolonii, Żelazka i Śrubarni nie wyrażają zgody na uruchomienie nowych linii, kosztem większych podatków i likwidacji funduszu sołeckiego.

  - Mieszkańcy apelują do rozsądku radnych o zabezpieczenie interesów gminy Ogrodzieniec, a nie Zawiercie. Do tej pory nie było ani jednej skargi na busiki - zaznaczała radna z Ryczowa, a po jej wypowiedzi w sali rozległy się oklaski większości sołtysów. - Nie jestem lobbystą gminy Zawiercie i sam mówiłem o tym, by nie ulegać presji. Można jednak to odwrócić i zapytać czy mieszkańcy Ryczowa nie są lobbystami busików - mówił z kolei radny Jerzy Janoska z Fugasówki.

  Ten temat podzielił radę, a remis w głosach( 7 do 7) sprawił, że uchwała przepadła. Na sesji nieobecny był radny Patryk Szczygieł, który przebywa w szpitalu.

  Ta decyzja może mocno skomplikować kwestię wymiany taboru zawierciańskiego ZKM-u. - Co teraz? Cały projekt jest zagrożony - podkreśla Marek Kozieł, zastępca prezydenta Zawiercia ds. społecznych.

  Nowe autobusy jeżdżą już po Sosnowcu  O nowe pojazdy postarano się już w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie pasażerowie taki ruch przyjęli z dużą ulgą. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu wzbogaciło się o kolejne solarisy i na początku lutego na sosnowieckie ulice wyjechało osiem nowych autobusów Urbino 15. Od tej pory PKM dysponuje 51 nowoczesnymi autobusami, co stanowi około 20 procent całego taboru.

  Warto dodać, że wśród eksploatowanych pojazdów znajdują się również dwa autobusy hybrydowe, które poprzez wspomaganie silnika diesla przez silnik elektryczny i zespół baterii ograniczają zużycie paliwa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama