Lekarskich gabinetów przybywa, tyle że pacjent musi w nich...

  Lekarskich gabinetów przybywa, tyle że pacjent musi w nich płacić

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Aleksandra Skowronek
  1/3
  przejdź do galerii

  Aleksandra Skowronek ©arc.

  Chociaż nowe kontrakty dla szpitali będą negocjowane za rok, szpitale już przygotowują się do zaciętej walki o pieniądze z NFZ.
  W szpitalach marszałkowskich województwa śląskiego rozpoczęła się wielka "inwentaryzacja" sprzętu, jakim dysponują i który może poprawić ich atrakcyjność przy zawieraniu kontraktów z NFZ. Choć kontraktowanie to dopiero melodia przyszłości - czyli pierwszy kwartał 2016 r. - to już teraz rozpoczęły się przygotowania.

  Dyrektorzy myślą, jak "sprzedać" swoje usługi, by wypaść lepiej od konkurencji, głównie tej prywatnej. A w województwie nie będzie jej brakować, bo wystarczy spojrzeć na ogromne inwestycje medyczne w Katowicach czy Siemianowicach.

  "Lekarstwem" dla publicznych jednostek mają być przekształcenia, ale nie przybiorą one charakteru masowej akcji.


  Przekształcenie szpitala w spółkę przynosi wiele korzyści, lecz - jak wykazuje raport NIK - niekoniecznie poprawia sytuację finansową, bo po oddłużeniu część placówek znów popada w kłopoty. Nie było też przełomu, jeśli chodzi o lepszą dostępność do świadczeń medycznych. Kluczem, obok pieniędzy, jest odpowiednia kadra menedżerska, co chyba jest największym problemem marszałków województw, prezydentów miast i rektorów uczelni, którzy w Polsce są właścicielami szpitali.

  W województwie śląskim powstaje coraz więcej prywatnych placówek. Są poważną konkurencją dla publicznych szpitali

  Rozmawiamy z Aleksandrą Skowronek, wicemarszałek województwa, odpowiedzialną za ochronę zdrowia

  Niebawem rozpocznie się wielka wojna o kontrakty. Choć nowe umowy będą podpisywane w 2016 r., to już dyrektorzy stanęli w blokach startowych. Tymczasem podczas zakończonego niedawno Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w czasie debaty o zdrowych i chorych szpitalach, wyraziła pani opinię, że może korzystniejsze byłoby dla placówek marszałkowskich aneksowanie obecnych umów z NFZ. Dlaczego?
  Wynika to z analizy rynku, na którym pojawiło się, i wciąż się pojawia, wiele nowych, komercyjnych podmiotów, często wspartych zagranicznymi środkami, dobrze wyposażonych. Przy kontraktowaniu wszystkie placówki zostaną wrzucone do jednego worka, chociaż to na szpitalach publicznych i akademickich spoczywa zapewnienie najbardziej kosztownych świadczeń. My nie możemy powiedzieć, że kontrakt się skończył i zamknąć przed pacjentami drzwi, ale musimy przyjąć wszystkich potrzebujących. Samorząd województwa śląskiego jest organem założycielskim, właścicielem 38 szpitali w formie SPZOZ-ów oraz udziałowcem siedmiu lecznic już przekształconych w spółki.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama