Kochasz swoje miasto? Zakorkowane, brudne i pozbawione...

  Kochasz swoje miasto? Zakorkowane, brudne i pozbawione zieleni miasta zniechęcają każdego

  Jarosław Makowski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Inwestorzy i przedsiębiorcy przyjdą do tych miast, w których dostrzegą kapitał kulturowy i kuszące zielone tereny
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy nie lubią swoich miast, bo ich nie znają. A jeśli ich nie znają, to znaczy, że nie są z nich dumni. A jeśli nie są z nich dumni, to nie będą ich naturalnymi rzecznikami - uważa Jarosław Makowski. A jak jest z Tobą? Kochasz swoje miasto?
  W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, którego "Dziennik Zachodni" był patronem medialnym, dyskutowaliśmy o jakości budżetów partycypacyjnych w Polsce. W trakcie dyskusji przekonywałem, że należy skończyć z fetyszem, jakim ciągle jest strefa ekonomiczna - szczególnie tu, na Śląsku. Każdy prezydent miasta naszej aglomeracji myśli podług następującej logiki: "Jak będę miał strefę ekonomiczną, to zjawią się też inwestorzy. Pro-blem bezrobocia zniknie".
  Nic bardziej mylnego.

  Inwestorzy czy przedsiębiorcy, nawet nęceni niskimi podatkami, nie przyjdą ze swoim biznesem i inwestycjami do miasta, które nie oferuje także dobrej jakości życia. Dzisiaj miasta - powiada duński architekt i urbanista Jan Gehl - konkurują ze sobą o turystów, inwestycje i konferencje czy przedsiębiorców tak samo, jak supermarkety o klientów.

  Decyzje przedsiębiorców, klasy kreatywnej czy zwyczajnie turystów, do jakiego miasta pojechać, w jakim mieście rozpocząć działalność gospodarczą, a w jakim zamieszkać - coraz częściej zależą od atrakcyjności danego miasta. Jeśli miasto ma opinię zakorkowanego, zanieczyszczonego, szarego, pozbawionego drzew i dobrej oferty kulturalnej, to nie jest postrzegane jako atrakcyjne. Na atrakcyjność składają się parki, ścieżki rowerowe czy kafejki.

  Gdy skończyłem mówić, żywiołowo zareagował siedzący obok mnie w panelu prezydent Dąbrowy Górniczej, Zbigniew Podraza, który powiedział: "Zgadzam się! Doświadczyłem tego w rozmowie z inwestorem z Japonii, który myśląc o Dąbrowie Górniczej jako miejscu do robienia biznesu, pytał o ścieżki rowerowe i tereny zielone przeznaczone do rekreacji".

  Krótko: inwestor nie przyjdzie już dziś wyłącznie kuszony przez strefę ekonomiczną i niskie podatki. Jest dokładnie odwrotnie: inwestorzy i przedsiębiorcy przyjdą i będą otwierać swoje przedsięwzięcia w tych miastach, w których dostrzegą kapitał kulturowy, tereny zielone, atrakcje kulturalne. Tak oto, na naszych oczach, rodzi się miękka siła miasta.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miasto

   Valdorf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Miasto Gliwice tak ale ale Frankiewicza NIE cwaniak wyniósł się na obrzeże miasta a nas mieszkańców tłamsi tym rozgardiaszem i chaosem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wystarczy spojrzeć na zdjęcie ilustracyjne...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   a wyraźnie widać prawie martwą przestrzeń centralnego punktu miasta. To powinno wystarczyć za podsumowanie i opinię. Dobrze wpisuje się w obecne polskie rządy na Śląsku (i nie tylko). Rządzący nie...rozwiń całość

   a wyraźnie widać prawie martwą przestrzeń centralnego punktu miasta. To powinno wystarczyć za podsumowanie i opinię. Dobrze wpisuje się w obecne polskie rządy na Śląsku (i nie tylko). Rządzący nie mają się czym chwalić. Odstąpiłbym im tego kamienia na ich nagrobki - tylko muszą się pospieszyć. Oferta krótkoterminowa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   moja ocena Katowic

   baba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   zostałabym na Panewnikach, ale wykańcza mnie zatrute powietrze z domków jednorodzinnych, i co z tego, że ja mam ogrzewanie gazowe, skoro trują mnie sąsiedzi...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama