Ważne
  Koniec podsłuchowej afery w Myszkowie

  Koniec podsłuchowej afery w Myszkowie

  Adrian Heluszka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koniec podsłuchowej afery w Myszkowie
  1/2
  przejdź do galerii
  To zapewne definitywny koniec afery podsłuchowej w Myszkowie. Wczoraj sąd oddalił zażalenie osób pokrzywdzonych w tej sprawie.
  Afera podsłuchowa w Myszkowie wybuchła tuż przed wyborami samorządowymi. Ujrzała światło dzienne podczas ostatniej w poprzedniej kadencji sesji Rady Miasta. Taśmy dotarły również do naszej redakcji. Widać na nich burmistrza, Włodzimierza Żaka, rozmawiającego z prezesem spółki Domene, Benedyktem Kotzurem, z którą miejska spółka Myszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zawarła umowę na dzierżawę terenu pod budowę hali kupieckiej "Oczko". Autorem nagrania był burmistrz. Bez zgody zainteresowanego burmistrz nagrał również - już na dyktafon - rozmowę z prezesem MTBS, Edmundem Konieczniakiem.

  Ofiarą nagrywania przez burmistrza Myszkowa padł także Andrzej Hagno, sprawujący obecnie funkcję kierownika Referatu Zamówień Publicznych w myszkowskim magistracie. Nagrania pochodzą sprzed czterech lat.

  Burmistrz tłumaczył się, że nagrywał rozmowy w obawie przed ewentualną ofertą korupcyjną. Gdy tylko afera wybuchła, Żak złożył również doniesienie do prokuratury, że ktoś wykradł z jego gabinetu nagrania. Prokuratura sprawę jednak umorzyła.

  - Prokuratura umorzyła dochodzenie. Śledczy nie badali tej spawy, bo burmistrz nagrywał rozmowy w swoim gabinecie i nie wykorzystywał nagrań do innych celów. Śledczy nie dopatrzyli się wobec tego znamion przestępstwa - tłumaczy rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, Tomasz Ozimek.

  Sprawa na tym by się zakończyła, gdyby nie osoby dotknięte praktykami stosowanymi przez burmistrza. Czują się one pokrzywdzone faktem nagrywania ich bez wiedzy i dlatego też złożyły zażalenie od decyzji prokuratury. Sąd utrzymał jednak w mocy postanowienie prokuratury, argumentując, że doszło do przekroczenia uprawnień służbowych przez burmistrza, ale jednocześnie nagrania nie zostały wykorzystane do innych celów.

  - Jesteśmy zawiedzeni. Podejmiemy kolejne kroki prawne po konsultacji z prawnikami - mówią pokrzywdzeni.

  Gdzie podsłuchiwali?

  W Kłobucku pluskwa na basenie

  Na pływalni i w bibliotece znaleziono dwa podsłuchy. Śledztwo trwa.

  Pierwszy podsłuch odkryto na przełomie lutego i marca na terenie miejskiej pływalni w Kłobucku podczas prac porządkowych, które zlecił pełniący obowiązki dyrektora MOSiR-u, Jacek Krakowian. Porządki były efektem narzekań mieszkańców na to, że na pływalni jest brudno. W holu przy kasie znaleziono mikrofon. Kabel prowadził do pomieszczenia kierownika basenu. Tam znajdowały się również urządzenia do nagrywania rozmów. Pluskwę znaleziono również w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zamontowano ją na listwie, która nie została wykorzystana podczas remontu i stała w pomieszczeniu ksero, z którego za opłatą mogli korzystać czytelnicy. Policja nadal prowadzi śledztwo w sprawie obu podsłuchów. W tej chwili śledczy oczekują na opinię biegłego. Nie wiadomo, czy w ogóle uda się ustalić, kto podłożył urządzenia podsłuchowe.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama