Ważne
  Podatki utopią rybnicki ośrodek sportów wodnych?

  Podatki utopią rybnicki ośrodek sportów wodnych?

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zalew to ulubione miejsce wypoczynku rybniczan
  1/2
  przejdź do galerii

  Zalew to ulubione miejsce wypoczynku rybniczan ©Aleksander Król/Dziennik Zachodni

  Przedsiębiorca, który nabył ośrodek nad zalewem w Rybniku, chce wprowadzić opłaty za wstęp na jego teren. Bo nie dostał ulgi podatkowej.
  Czy niezwykle popularny wśród rybniczan ośrodek sportów wodnych, położony nad zalewem, w dzielnicy Stodoły, w tym roku będzie zamknięty, albo za wstęp na jego teren trzeba będzie - po raz pierwszy w historii - płacić? Jest taka możliwość.
  Prowadzący ośrodek Anna i Dariusz Kosteczkowie, przedsiębiorcy z Rybnika, ścierają się bowiem z władzami miasta o wysokość należnych podatków. Przedsiębiorcy ostrzegają: Niewykluczone, że będziemy zmuszeni zamknąć ośrodek albo całkowicie go skomercjalizować. Takiego scenariusza nie wyobrażają sobie rybniczanie.

  - To jedyne miejsce nad całym rybnickim zalewem, gdzie można kupić kawę - mówi nam Kazimierz Sojka, rybniczanin.


  O co poszło w tym sporze? Dariusz Kosteczko nabył ośrodek w 2013 roku od elektrowni. Miasto nie było wówczas zainteresowane prowadzeniem tego miejsca. Kosteczkowie zainwestowali sporo. Wyremontowano restauracje, odświeżono otoczenie. A latem ubiegłego roku otwarto tam pierwszą nad zalewem ogólnodostępną plażę, gdzie można się legalnie kąpać. Wstęp na teren "od zawsze" był darmowy, co też nowy właściciel utrzymał.

  - Jakież było więc moje zdziwienie - mówi Kosteczko - kiedy okazało się, że włodarze Rybnika naliczyli mi podatek według stawki obowiązującej na tereny wykorzystywane pod prowadzenie działalności gospodarczej. Rocznie musiałbym zapłacić podatek od nieruchomości w kwocie 83 622 złote. Urzędnicy uznali, że prowadzę działalność gospodarczą nie tylko w usytuowanych na terenie ośrodka budynkach, ale i na terenach zielonych ośrodka. To tak, jakbym na ławkach, boisku i na placu zabaw cały czas coś produkował - tłumaczy przedsiębiorca. - Nie chcę unikać płacenia podatków. To mój obowiązek, ale czy nie można wyjść naprzeciw przedsiębiorcom, którzy nie czerpią zysków z funkcjonowania całego terenu? - pyta Kosteczko.

  Przedsiębiorca przygotował prośbę o umorzenie części podatku. Do zapłaty i tak miałby sporo - bo ponad 32 tysiące złotych. Ale na to włodarze miasta się nie zgodzili.

  Dlaczego? Jakie stawki podatku za te tereny płacił wcześniejszy właściciel, czyli rybnicka elektrownia? Na te pytania urzędnicy nie odpowiadają. Zasłaniają się tajemnicą skarbową.

  - Szczegóły dotyczące postępowań podatkowych, zarówno wobec obecnego właściciela ośrodka, jak i poprzedniego właściciela, objęte są tajemnicą skarbową. Zasady opodatkowania nieruchomości określa ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, a także stosowne uchwały Rady Miasta Rybnika - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta.

  Czy to właściwa interpretacja przepisów? Decyzję w tym względzie wyda Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego skargę zgłosił Dariusz Kosteczko. On sam zapowiada, że jeśli będzie trzeba, skieruje sprawę do sądu.

  - Jestem ciekaw, gdzie się podziały zapowiedzi pana prezydenta z kampanii o wspieraniu lokalnych przedsiębiorców i ożywieniu terenów nad zalewem - mówi przedsiębiorca.

  - Rozwój turystyki i rekreacji nad Zalewem Rybnickim nie zależy tylko od pana Kosteczki. Miasto ma przygotowany plan rozwoju tych terenów - przekonuje prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

  - Czyli my nie pasujemy do wizji pana prezydenta. Pytanie tylko, czy na stworzenie miejskiego ośrodka starczy p. Kuczerze kadencji... - odpowiada Kosteczko.

  Co sądzisz tym o sporze? Czy miasto powinno przyznać ulgi?


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama