Katowice: Gminy górnicze idą...

  Katowice: Gminy górnicze idą do sądu, odebrać pieniądze od kopalń

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wyrobiska górnicze jednak nieopodatkowane. Posłowie wycofują się rakiem z pomysłu stosowania przepisów, które miały nakazać traktowanie podziemnych wyrobisk jak nieruchomości.
  - Wracamy do wcześniejszego zapisu, który w praktyce oznacza, że gminy górnicze o podatek od spółek węglowych będą musiały walczyć w sądzie - mówi Jan Rzymełka, poseł PO.

  Chodzi o prawo geologiczne i górnicze, nad którym trwają prace w Sejmie. Konflikt pomiędzy spółkami węglowymi a samorządami trwa od wielu lat. W grę wchodzi niemal 1,5 mld zł rocznie. Nic dziwnego, że kopalnie twierdzą, że podatek od podziemnych wyrobisk się nie należy. Argumentują, że i tak płacą duże podatki i opłaty na rzecz samorządów, nie licząc kwot na likwidację szkód górniczych.

  Samorządy, by dostać od kopalń pieniądze musiały pozywać spółki do sądu. Do tej pory w większości spraw sądy przyznawały rację samorządom, ale były też orzeczenia korzystne dla kopalń. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który jeszcze nie wydał orzeczenia czy wyrobiska górnicze mają być opodatkowane.

  W nowym prawie górniczym zmieni się zasada wypłaty rekompensat za szkody górnicze - obecnie obowiązkowo trzeba naprawić szkodę, choćby poszkodowany tego nie chciał. Już niedługo będzie można wybrać sposób rekompensaty - naprawa szkody, albo wypłata odszkodowania.

  Jan Rzymełka podkreśla brak ochrony złóż w naszym kraju.

  - Mamy ustawę o ochronie ziemi rolniczej i terenów leśnych, a nie mamy ustawy o ochronie złóż. Często ważniejszy jest plan zagospodarowania przestrzennego gminy i przechodząca nad złożem gminna droga, niż warte miliard złoże - mówił.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama