W Polsce leczenie udarów poniżej średniej europejskiej

  W Polsce leczenie udarów poniżej średniej europejskiej

  AGA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Polsce leczenie udarów poniżej średniej europejskiej
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Adam Wojnar / Gazeta Krakowska

  Aż 30 proc. udarów mózgu spowodowanych jest migotaniem przedsionków.
  Skuteczną, lecz wciąż zbyt rzadko stosowaną w Polsce metodą leczenia udarów jest zabieg ablacji. W 2014 r. wykonano w Polsce około 2200 takich zabiegów, tj. około 50 ablacji na milion mieszkańców, podczas gdy np. w Czechach wykonuje się ok 200 ablacji na mln mieszkańców, a w Niemczech 145.

  To 2-3 razy mniej niż wynosi średnia europejska. Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej - 10 maja - został ustanowiony, aby zwrócić uwagę na zagrożenie jakim są udary mózgu oraz w porę podjąć działania zapobiegawcze.
  Ponieważ co trzeci udar jest konsekwencją migotania przedsionków (nieregularne i chaotyczne skurcze w przedsionkach serca), tegoroczny Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej poświęcony jest edukacji dotyczącej konieczności leczenia tej arytmii.

  Migotanie przedsionków jest najpowszechniejszym z długo utrzymujących się zaburzeń rytmu serca, które mogą prowadzić do poważnych powikłań. Nieregularna akcja przedsionków zmniejsza wydajność pompowania krwi do komór. W efekcie, w przedsionkach tworzą się skrzepy, które - przemieszczając się z krwią - zatykają naczynia krwionośne w mózgu i prowadzą do niedokrwiennego udaru mózgu. Co roku aż 3 miliony ludzi na całym świecie przechodzi udar mózgu spowodowany migotaniem przedsionków. Charakteryzuje się on szczególnie ciężkim przebiegiem i upośledzeniem funkcjonalnym, a połowa pacjentów umiera w pierwszym roku od wystąpienia udaru.
   
  Pierwsze takie zabiegi ablacji wykonane były w Polsce przez Prof. Franciszka Walczaka w Instytucie Kardiologii w Aninie w 1996 roku. Od tego czasu możliwości techniczne znacznie się poprawiły mamy systemy trójwymiarowe ułatwiające prace oraz pojawiła się krioablacja balonowa, dostępna w Polsce od 2008 roku. Podczas zabiegu lekarz wprowadza do serca specjalny cewnik - najczęściej poprzez żyłę w okolicy pachwiny. Cewnikiem tym izoluje elektrycznie żyły płucne od przedsionka. Może zrobić to podgrzewając tkankę do 70-90° C przy użyciu prądu RF lub mrożąc ją do -50-70° C przy użyciu ablacji kriobalonowej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama