Każdego dnia dziewięć Polek dowiaduje się, że ma raka...

  Każdego dnia dziewięć Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika

  Aga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Polsce, co roku, rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika i odnotowuje 2500 zgonów. Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika jest okazją, aby zwrócić uwagę na problem raka jajnika i zwiększyć czujność onkologiczną kobiet.
  Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika jest okazją, aby zwrócić uwagę na problem raka jajnika

  Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika jest okazją, aby zwrócić uwagę na problem raka jajnika ©123rf

  Jedną z nielicznych metod oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika, obok wywiadu rodzinnego, jest badanie obecności mutacji w genie BRCA1/2.

  Rak jajnika to jeden z najpoważniejszych nowotworów narządów płciowych u kobiet. Stanowi około 5 proc. wśród wszystkich zachorowań u kobiet i jest na 5. miejscu pod względem częstości ich zgonów.

  Wskaźnik 5-letniego przeżycia wynosi średnio 38–40 proc. i w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili jego rozpoznania. Niestety, z uwagi na fakt, iż nowotwór początkowo rozwija się bezobjawowo, ponad 70 proc. przypadków wykrywanych jest w zaawansowanym stadium, gdzie skuteczność leczenia jest stosunkowo mała.


  Tym bardziej należy zwiększyć czujność onkologiczną i zwrócić uwagę na niespecyficzne sygnały ze strony przewodu pokarmowego, takie jak powtarzające się wzdęcia, biegunki, uczucie sytości, czy ucisk w miednicy, które często łatwo przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom.

  - Wiem z doświadczenia, jak ważna jest świadomość kobiety dotycząca samej choroby, umiejętność odczytywania sygnałów wysyłanych przez organizm, znajomość własnych obciążeń rodzinnych i w końcu - trafienie na lekarza, który będzie potrafił powiązać objawy ze strony układu pokarmowego z możliwością rozwoju złośliwej zmiany jajnika- mówi Anna Nowakowska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi - Sanitas. Jest to tym bardziej ważne, iż dzisiaj, pomimo istnienia zaawansowanych metod obrazowych, w raku jajnika nie możemy mówić o typowym badaniu przesiewowym - dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama