Gliwice: Krtań z żebra się sprawdziła. Pacjent zaczął mówić

  Gliwice: Krtań z żebra się sprawdziła. Pacjent zaczął mówić

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  - Będę mówił jak przedtem - to pierwsze zdanie jakie po dwóch tygodniach od operacji rekonstrukcji połowy krtani wypowiedział pierwszy w Europie pacjent, u którego lekarze z Instytutu Onkologii w Gliwicach zrekonstruowali narząd.
  W poniedziałek wyjęto mu rurkę tracheostomijną. Pan Kazimierz, który mieszka w Turzy Śląskiej pod Wodzisławiem, niebawem wraca do domu. Chciałby zapomnieć o chorobie, która zaczęła się od banalnego, wydawało by się, bólu gardła.

  Operacja była niesamowita, bo krtań utworzono z chrząstki żebra, powięzi skroniowej i śluzówki policzka. Celem operacji było oczywiście usunięcie nowotworu, ale także przywrócenie funkcji mowy, co udało się znakomicie.
  To wielki sukces chirurgów, którymi w czasie tej operacji dowodził prof. Adam Maciejewski. Jest on jedynym Polakiem należącym do Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej i to on w gliwickim Instutucie wprowadził nowe metody rekonstrukcji narządów. Operację odtworzenia krtani wykonuje się u tych chorych, u których nowotwór zaatakował połowę narządu. Niestety obecna wiedza medyczna nie pozwala na odtworzenie całości krtani. Jako pierwsi na świecie tego typu operacje przeprowadzili Kanadyjczycy. Prof. Maciejewski dowiedział się o ich sukcesie na zjeździe chirurgów rekonstrukcyjnych w USA i postanowił u nas wdrożyć leczenie. Jak przewiduje prof. Maciejewski nowatorską terapią może by objętych do stu chorych rocznie. Po informacjach jakie ukazały się na temat operacji w mediach do Instytutu zaczęli się zgłaszać sami chorzy. Jednak o tym, którzy z nich zostaną poddani zabiegowi zdecydują precyzyjne badania.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama