Ważne
  Nowe osiedla w Katowicach? Niektóre wciąż wirtualne

  Nowe osiedla w Katowicach? Niektóre wciąż wirtualne

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Agnieszka Marcinkowska spaceruje z córką w okolicy osiedla Bażantów.
  1/5
  przejdź do galerii

  Agnieszka Marcinkowska spaceruje z córką w okolicy osiedla Bażantów. ©Marzena Bugała

  Konia z rzędem temu, kto nadąży za planami deweloperów w stolicy województwa. Mówią, że już budują, potem nie budują pięć lat. Ale jak już postawią osiedle, to takie, gdzie trawniki są zawsze zielone...
  Zapytaliśmy w Wydziale Budownictwa katowickiego magistratu, ile nowych osiedli powstanie w mieście w najbliższych latach…

  Urzędnicy rozłożyli ręce. Od kilku lat deweloperzy w Katowicach skutecznie robią nas w konia i konia z rzędem temu, kto śledzi ich plany na tyle, że potrafi się w nich jeszcze połapać.

  Przed paroma tygodniami TUP Property odtrąbiło, że wybuduje w Piotrowicach 750 mieszkań dla 2500 osób na osiedlu Forest Hill.
  Firma od trzech lat starała się o zmianę planu zagospodarowania dla terenu obok osiedla Odrodzenia. Radni w końcu się zgodzili: zamiast logistyki i transportu będzie tu mieszkaniówka. Droga do budowy więc otwarta, ale do wydawania kluczy nowym mieszkańcom jeszcze daleka.

  Wirtualne osiedla sprzed kilku lat już stoją

  Uczy doświadczenie. - Deweloperzy mają warunki zabudowy wydane przez wydział nawet od kilku lat i wiele inwestycji nie drgnęło. Podobnie jest z pozwoleniami na budowę. Na osiedlu Tysiąclecia ma powstać kilka nowych bloków mieszkalnych i nie powstają już trzeci rok - tłumaczy Roman Olszewski, naczelnik Wydziału Budownictwa.

  Podobnie rzecz ma się z Doliną Trzech Stawów. Trzy lata temu krew zmroziła nam wiadomość, że deweloperzy zabudują dolinę nowymi domami. Grupa Bryksy ma pozwolenie na postawienie nad stawem "Łąka" trzech budynków, ale z planów budowy rezygnuje i próbuje sprzedać działkę. Przy Pułaskiego budować może Reinhold, a przy Granicznej i Pułaskiego spółka Geo Mieszkanie i Dom - obie inwestycje są wstrzymane. Domy chce tu też budować Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa między os. Przystań i supermarketem, ale to też plany sprzed lat.

  - Radziłbym przy tym temacie nie sugerować się wydanymi warunkami zabudowy, raczej jeśli już podsumowywać, to pozwoleniami na budowę - podpowiada Olszewski. Tych wydział w latach 2009-2010 wydał 22. Ale i te jak widać nie przesądzają, czy osiedle powstanie, czy nie.

  Małe, duże, zamknięte, otwarte - liczymy

  Łatwiej podliczyć, ile nowych już powstało. To proste - mnóstwo! Najwięcej w południowych dzielnicach Katowic.

  W Piotrowicach trwa budowa Małej Skandynawii, osiedla składającego się z jednego budynku wielorodzinnego, 14 domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej oraz z 33 mieszkań w zabudowie szeregowej. W Ligocie mieszkania można kupować na osiedlu Książęcym, zaprojektowanym przez pracownię Air Jurkowscy, tą samą, która zaprojektowała deptak na ulicy Mariackiej. Na Książęcym powstały 22 czterokondygnacyjne budynki.

  Na największych osiedlach, jak Dębowe Tarasy w Dębie, jest już ponad 250 mieszkań, i większość już zajęta, a to tylko połowa inwestycji, bo deweloper planuje budowę kolejnych domów.

  Zakończona jest budowa osiedla Ligota Park w Ligocie, która rozpoczęła się w 2009 r. Z łącznej puli 416 lokali, dostępnych do kupienia jest tu 155. Dostępne są mieszkania o powierzchni od 39 do 95 m kw.

  - Ceny kształtują się w przedziale od 5030 do 5300 złotych za metr kwadratowy - mówi Jędrzej Kruszyński, rzecznik dewelopera firmy Atal. Dalszych planów rozbudowy nie ma.

  Inaczej rzecz ma się na osiedlu Bażantowo. Obecnie jest tu 400 jednostek mieszkalnych, w tym 116 domów oraz 286 mieszkań i apartamentów. Mieszka tu 1500 mieszkańców.

  - Jesteśmy w trakcie realizacji enklawy domów modernistycznych. Docelowo na osiedlu będzie mieszkało około 4 tysięcy osób - wyjaśnia Anna Boryczka z Millenium Inwestycje. Bażantowo to obecnie największe nowe osiedle w Katowicach, i - nie ma co ukrywać - jedyne miasto w mieście.

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamknięte osiedla

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 189 / 134

   no cóż jak bym miał możliwość kupić mieszkanie na Bażantowie czy mieszkać na Odrodzenia wybrał bym Bażantowo, tam nie przynajmniej ryków swołoczy wracającej z knajpy po nocnej popijawie. ale tak to...rozwiń całość

   no cóż jak bym miał możliwość kupić mieszkanie na Bażantowie czy mieszkać na Odrodzenia wybrał bym Bażantowo, tam nie przynajmniej ryków swołoczy wracającej z knajpy po nocnej popijawie. ale tak to Odrodzenia jest całkiem przyjemne ale dojazd do centrum Katowic z Odrodzenia czy z Bażantowa to jeden wielki kanał to chyba gest władz miasta pod względem zarządzających Dębowymi Tarasami aby zniechęcić do zamieszkania (kupienia mieszkania) w południowych dzielnicach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamkniete osiedla

   coraz wiecej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 175 / 139

   zamkniete osiedla z jednej strony, a z drugiej slumsy - taka jest tendencja swiatowa i w Polsce to juz sie zaczyna.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama