Bielsko-Biała: Na starówce wreszcie będzie szalet miejski

  Bielsko-Biała: Na starówce wreszcie będzie szalet miejski

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Toaleta miejska Bielsko-Biała
  1/2
  przejdź do galerii

  Toaleta miejska Bielsko-Biała

  Koniec załatwiania potrzeb fizjologicznych w restauracjach czy zaułkach Starego Rynku - długo wyczekiwana toaleta stanie latem
  Nowoczesny, w pełni zautomatyzowany kontener toaletowy, z automatycznym podajnikiem papieru, zestawem umywalko-wym z sekwencyjnym podawaniem mydła, ciepłej wody i suszarką do rąk, znajdzie się w zabytkowej dzielnicy Bielska-Białej. Kontener z granitową okładziną będzie składał się z dwóch pomieszczeń - toalety dostępnej dla użytkowników i pomieszczenia technicznego dla serwisantów.

  - To stacjonarna toaleta, w której nie będzie konieczna obsługa pracownika siedzącego w niej na stałe. Oczywiście będzie osoba, która zajmie się uzupełnianiem środków eksploatacyjnych, ale poza tym urządzenie będzie automatyczne - wyjaśnia Adam Grzywacz, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej bielskiego ratusza.


  W Bielsku-Białej znajdują się cztery szalety miejskie (na placu Żwirki i Wigury, w Olszówce, przy ul. Sempołowskiej i na placu Wojska Polskiego), z czego jeden jest praktycznie nieczynny (przy ul. Sempołowskiej). Na starówce do tej pory nie było toalety, z której mogliby skorzystać turyści odwiedzający zabytkową część miasta lub mieszkańcy wybierając się na spacer w rejon Starego Rynku. A ten często jest miejscem plenerowych koncertów i imprez. Brak miejskiej toalety sprawiał, że mieszkańcy i turyści swoje potrzeby załatwiali w toaletach lokali gastronomicznych, jakie znajdują się na starówce.

  - To, że do tej pory nie było toalet na rynku, to nieporozumienie - mówi bielski radny Grzegorz Puda, który w sierpniu 2014 roku zwrócił się do prezydenta z interpelacją w tej sprawie. Niezręczny problem radnemu zasygnalizowali właściciele lokalu gastronomicznego na starówce, do którego często zaglądali przechodnie prosząc o możliwość skorzystania z toalety.

  - Po interpelacji otrzymałem zapewnienie prezydenta, że szalet miejski na starówce znajdzie się do końca 2014 roku. Tak się nie stało. Teraz wypada powiedzieć "w końcu!". Lepiej późno niż wcale - komentuje radny.

  Kontener toaletowy znajdzie się przy ul. Kopernika - w rejonie budynku sądu okręgowego i niedaleko bielskiej katedry.
  - Na starym mieście szukaliśmy innych lokalizacji. W budynkach nie było jednak szans na uruchomienie szaletu. Ale to nie będzie chyba złe miejsce, zważywszy że do tej pory szaletu na starówce nie było w ogóle, a teraz wreszcie się znajdzie - mówi Adam Grzywacz.

  Choć decyzja jeszcze nie zapadła, wiele wskazuje, że kontenerowa toaleta będzie płatna - w przetargu na jej wykonanie widnieją przesuwne drzwi wejściowe, połączone z elektronicznym poborem monet.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie

   daro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Podobne toalety publiczne widziałem już chyba w kilku miastach na Śląsku, a w jednej nawet byłem. Dobra sprawa, czysto schludnie i estetycznie. Przyda się napewno.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama