Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz dobry cholesterol? Sprawdź!

Dorota Dejmek
Z powodu chorób serca i naczyń co trzy minuty umiera dorosły Polak. Główną ich przyczyną jest zbyt wysoki poziom cholesterolu, który powoduje śmierć aż 170 tys. osób rocznie! Dla porównania, w wypadkach drogowych ginie co roku 3500 osób.

Chcąc uświadomić każdemu Polakowi, jakie są czynniki ryzyka chorób serca i naczyń oraz co powinniśmy robić, by zminimalizować liczbę zachorowań i zgonów, grupa specjalistów z Narodowego Programu Walki z Zawałami, Udarami i Chorobami Układu Krążenia "Mam dobry cholesterol" opracowała Narodowy Test. Od kilku dni każdy może dzięki temu sprawdzić, czy jest w grupie zagrożenia. Wystarczy wejść na stronę www.mamdobrycholesterol.pl i odpowiedzieć na specjalistyczne pytania.

Regularne badania
Cholesterol to ogólnie bagatelizowany problem, który dotyka aż 16,5 mln Polaków. Najbardziej narażeni na choroby serca i układu krążenia są mężczyźni w przedziale wiekowym 35-50 lat oraz kobiety pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu pomiarów poziomu cholesterolu we krwi, tak aby wcześnie wykryć i zdiagnozować wystąpienie chorób serca i układu krążenia. Regularne badania co pół roku to szansa, aby "zapobiegać, a nie leczyć", a także możliwość uniknięcia konsekwencji wynikających z niewłaściwego poziomu złego cholesterolu LDL.

Dieta
Właściwa dieta to jedna z najbardziej problematycznych kwestii. Często słowo "dieta" utożsamiamy z odchudzaniem, głodówką bądź produktami z najwyższej półki, niedostępnymi dla przeciętnych zjadaczy chleba. Tymczasem właściwe odżywianie nie musi oznaczać wielu wyrzeczeń, wystarczą niewielkie, ale długotrwałe zmiany. Zamiana produktów (np. tuńczyka w oleju zamieniamy na tuńczyka w sosie własnym) bądź częściowa eliminacja niektórych z nich to szansa na powrót do zdrowego odżywiania. Warto pomyśleć o przekomponowaniu dotychczasowego menu w taki sposób, aby te same produkty przygotowywać tak, by zachowały jak najwięcej wartości odżywczych (zamiast jajecznicy na maśle - np. jajka na miękko). Zwolennicy radykalnych zmian zazwyczaj po kilku dniach tracą zapał i wracają do dawnych nawyków, dlatego stopniowe i przemyślane decyzje to klucz do sukcesu.

Aktywność fizyczna
Siedzący tryb życia, który obecnie jest zmorą większości pracujących osób, destrukcyjnie wpływa na kondycję fizyczną, a także sprzyja otyłości. Specjaliści coraz częściej podkreślają zbawienny wpływ aktywności fizycznej na nasze życie i zdrowie. A ta aktywność wcale nie musi wiązać się z wielogodzinnymi treningami na siłowni. Nawet półgodzinny spacer z pracy do domu lub po parku pozwoli odpocząć ciału; co więcej, zregeneruje również umysł.
W przypadku decyzji o całkowitej zmianie stylu życia warto poradzić się specjalisty (lekarza, trenera), który podpowie, jak często i intensywnie ćwiczyć. Na początek na aktywność fizyczną powinno się przeznaczyć minimum 3 godz. tygodniowo. Najlepsze z perspektywy serca ćwiczenia (dzięki nim zwiększa się jego pojemność wyrzutowa) należą do grupy cardio - marsz, basen, bieganie, rower itp. Wystarczy biegać lub pływać trzy dni w tygodniu, aby samopoczucie fizyczne i psychiczne uległo poprawie.

Używki
Używki to kolejny czynnik, który w drastyczny sposób wpływa na wzrost poziomu złego cholesterolu LDL. Napoje energetyczne, alkohol i papierosy zwiększają ryzyko zawału serca i wielu innych chorób układu krążenia. Napoje energetyczne, według definicji, przeznaczone są dla osób wykonujących wzmożony wysiłek psychiczny bądź krótkotrwały wysiłek fizyczny. Warto jednak pamiętać, że poza uruchomieniem rezerwy energii mocno przyspieszają tętno i oddech, a także powodują wzrost ciśnienia krwi. Szczególnie niebezpieczne są dla osób z zaburzeniami rytmu serca, natomiast największe zagrożenie - nawet dla całkowicie zdrowych - stanowią w połączeniu z alkoholem. Tego rodzaju drink aż 6-krotnie zwiększa ryzyko palpitacji serca.

Paradoksalnie, wdychanie dymu papierosowego jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż samo palenie - boczny strumień dymu zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 aż do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Szacuje się, że w wyniku wdychania dymu tytoniowego co roku umierają setki Polaków na niedokrwienną chorobę serca, udar mózgu, raka płuc czy przewlekłą nienowotworową chorobę układu oddechowego.

Czynniki genetyczne
Czynniki genetyczne zwiększają bądź zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. W 2011 r. opublikowano jedną z analiz badania (Interheart), z którego wynika, iż wystąpienie zawału mięśnia sercowego u rodziców ma wpływ na wzrost ryzyka zachorowań kolejnych pokoleń. Dane pokazują, iż w przypadku zawału u jednego z rodziców ryzyko wzrasta 1,81 razy, a w przypadku jego wystąpienia u obojga ryzyko podnosi się aż o 2,90 razy. Statystyki dowodzą, że w największym niebezpieczeństwie są pacjenci, których oboje rodzice przebyli zawał. Wystąpienie zawału serca mięśniowego u obojga rodziców nie jest jednak wyrokiem - to my, poprzez właściwą dietę, aktywność fizyczną, wyeliminowanie używek, decydujemy o tym, w jakiej mierze czynniki genetyczne wpłyną na nasze zdrowie.
Stres
Stres to nieodłączny element codzienności, który utożsamiamy wyłącznie z negatywnymi zmianami w życiu. Tymczasem nawet pozytywne zmiany, jak np. ślub, zmiana miejsca zamieszkania, sprawiają, że możemy świadomie bądź nieświadomie przeżywać reakcję stresową. Długotrwały stres negatywnie wpływa na zdrowie, zmniejszając jednocześnie zdolność organizmu do ochrony przed powstawaniem zakrzepów i rozpuszczania tych już powstałych.

Większość wykonywanych zawodów wiąże się z mniejszą bądź większą odpowiedzialnością, siedzącym trybem życia i presją, a to powoduje zwiększenie ryzyka zachorowania. Oderwanie się od rzeczywistości i poświęcenie chociaż godziny dla siebie wśród zgiełku codziennych obowiązków to szansa dla organizmu na relaks. Dla zdrowia serca konieczna jest bowiem równowaga pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Ważny jest także sen - 7 godz. na dobę.

ZRÓB TO SAM: Te przepisy pomogą Ci w walce ze złym cholesterolem

OMLET GRYSIKOWY
Składniki:
100 g kaszy manny 2 łyżki śniadaniowych chrupek owsianych z dodatkiem otrębów
1 jajko (o wielkości M)
1 torebka cukru wanilinowego
2 łyżki oleju słonecznikowego do smażenia
cukier puder do posypania

Sposób przyrządzenia:
Do mleka dodać szczyptę soli i doprowadzić do wrzenia. Powoli wymieszać z kaszą manną i płatkami. Całość gotować na wolnym ogniu aż do uzyskania sztywnej papki. Zdjąć garnek z płyty kuchennej. Do gorącej kaszki dodać jajko i cukier wanilinowy i wymieszać. Odstawić do schłodzenia. Na patelni z nieprzywierającą powłoką rozgrzać olej i wyłożyć na nią kaszkę, formując placek o grubości 1 centymetra. Gdy spód się przysmaży na złocisty kolor, łopatką odwrócić placek na drugą stronę i dalej smażyć. Przed podaniem posypać cukrem pudrem. Z omletem dobrze smakuje gęsty deser z gotowanych jagód lub duszone śliwki.
SAŁATKA ŚLEDZIOWA
Składniki:
250 g filetów śledziowych a la Bismarck, rolmopsów lub matiasów
600 g ziemniaków
125 g ogórków konserwowych 100 g cebuli
małe jabłko z czerwoną skórką
2 łyżki soku z cytryny 125 g kwaśnej śmietany
100 g chudego jogurtu mieszanego
1 łyżka startego chrzanu ze słoiczka
2 łyżki octu winnego z białego wina
pieprz biały, sól
2 łyżki oleju słonecznikowego
1 pęczek koperku

Sposób przyrządzenia:
Filety śledziowe pokroić ukośnie na małe kawałki i przełożyć do miski. Ogórki konserwowe pokroić w drobne kostki. Cebulę obrać i pokroić w drobne krążki. Jabłko obrać, a następnie pokroić w cienkie plasterki. Wszystko dodać do pasków przygotowanych wcześniej śledzi.

Sok z cytryny zmieszać z kwaśną śmietaną, jogurtem, chrzanem, octem i olejem; doprawić do smaku pieprzem i solą, po czym dodać do pozostałych składników. Wszystko delikatnie ze sobą wymieszać. Koperek opłukać, osuszyć, grube łodyżki usunąć, a delikatne gałązki drobno posiekać i dodać do sałatki. Potrawę przykryć i odstawić, by nabrała smaku, na co najmniej 2 godziny, a najlepiej na całą noc.

Ziemniaki umyć, obrać i pokroić na kawałki. Gotować przez mniej więcej 25 minut w wodzie, która powinna je zaledwie przykrywać, następnie odcedzić i podawać z sałatką śledziową.

SMOOTHIE WAIKIKI
Składniki:
30 ml soku z aceroli (do nabycia w sklepie ze zdrową żywnością)
125 g maślanki
1 łyżeczka syropu kokosowego 1 łyżeczka wiórków kokosowych owoce do dekoracji

Sposób przyrządzenia:
Sok z ananasa wymieszać przy użyciu trzepaczki z sokiem z aceroli, maślanką i syropem kokosowym.
Krawędź szklanki zanurzyć w niewielkiej ilości wody, a następnie obtoczyć w wiórkach kokosowych. Przelać napój do szklanki. Przed podaniem można go udekorować owocami nabitymi na patyczek.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!