Za tydzień w Katowicach rozpocznie się 6. Śląski Festiwal...

  Za tydzień w Katowicach rozpocznie się 6. Śląski Festiwal Jazzowy

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach doskonale brzmi nie tylko blues (Rawa Blues Festival), muzyka alternatywna (Off Festival) czy elektronika (Festival Tauron Nowa Muzyka). To również znakomite miejsce dla jazzu, o czym będziemy mogli się przekonać podczas nadchodzącej, szóstej już edycji Śląskiego Festivalu Jazzowego.
  Gwiazdą pierwszego dnia festiwalu będzie Michał Urbaniak

  Gwiazdą pierwszego dnia festiwalu będzie Michał Urbaniak ©Dziennik Łódzki

  - Tegoroczna edycja festiwalu będzie odbiegać stylistycznie od poprzednich - mówi Jerzy Jarosik, dyrektor artystyczny Śląskiego Festiwalu Jazzowego.

  - Festiwal będzie okazją do spotkania z prawdziwymi wirtuozami muzyki, czerpiącymi inspiracje z tradycji i folkloru. Postanowiliśmy zaprosić artystów, którzy tradycję przetwarzają na swój język jazzowy - dodaje Jarosik.

  Festiwal rozpocznie się w następną środę, 6 kwietnia. W Centrum Kultury Katowice (pl. Sejmu Śląskiego 2) wystąpi jedna z największych gwiazd festiwalu, którego zna każdy fan muzyki jazz-fusion. To Michał Urbaniak - urodzony w Polsce jazzman, który sam o sobie mówi, że jest "obywatelem świata".
  Michał Urbaniak od 1973 roku mieszka w Nowym Jorku, a na świecie zasłynął nagrywając płytę "Tutu" z legendą jazzu, Milesem Davisem. Koncert Urbaniaka poprzedzi Krzysia Górniak, utalentowana gitarowa jazzwoman, a gospodarzem wieczoru będzie Marcin Kydryński. Początek o godz. 19.00, bilety kosztują 30 i 35 zł.

  W czwartek (7.04.) w sali koncertowej AM zagra Bernard Maseli - świetny wibrafonista, współzałożyciel legendy polskiej sceny jazzowej- grupy Walk Away. Bernard wystąpi w towarzystwie "egzotycznych" muzyków: Sir Lord Gordon Odametey z Ghany (instrumenty perkusyjne), Manou N'Guessan Gallo z Wybrzeża Kości Słoniowej (basistka, wokalistka), a skład uzupełni urodzony w Koszycach Daniel Dano Soltis (perkusja). Jako support wystąpi Paweł Tomaszewski z zespołem.
  W piątek, 8 kwietnia w sali koncertowej Akademii Muzycznej czeka nas spotkanie z Sofią Ribeiro.
  Muzyka tej portugalskiej wokalistki to połączenie fado z jazzem.

  Ostatni dzień festiwalu (9.04.) to uczta dla fanów muzyki latynoskiej. Wystąpią jedni z najlepszych interpretatorów tego gatunku: Victor Mendoza i Rafael Alcala (obaj pochodzą z Meksyku). Ich koncert poprzedzi duet mieszkających na Śląsku latynoskich artystów: Edi Sanchez i Thomas Sanchez, który wystąpi w towarzystwie big-bandu Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej.

  Koncerty w sali koncertowej AM rozpoczynać się będą o godz. 19.00. Bilety kosztują 10 zł (na każdy z nich). Festiwalowi towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty jazzowe z udziałem gwiazd. Informacje i zapisy: j.jarosik@am.katowice.pl.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama