Ważne
  Rak jajnika: czy wiesz, jak jest podstępny?

  Rak jajnika: czy wiesz, jak jest podstępny?

  AMA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rak jajnika: czy wiesz, jak jest podstępny?
  1/2
  przejdź do galerii
  Rak jajnika to jeden z najpoważniejszych nowotworów narządów płciowych u kobiet występujący głównie w okresie około- i pomenopauzalnym. Stanowi około 5 proc. wśród wszystkich zachorowań u kobiet i jest na 5. miejscu pod względem częstości ich zgonów. W Polsce, co roku, rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika i odnotowuje 2500 zgonów.
  Wskaźnik 5-letniego przeżycia wynosi średnio 38-40 proc. i w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili jego rozpoznania. Niestety, z uwagi na fakt, iż nowotwór początkowo rozwija się bezobjawowo, ponad 70 proc. przypadków wykrywanych jest w zaawansowanym stadium, kiedy skuteczność leczenia jest stosunkowo mała.

  Jak się bronić przed nowotworem
  Warto zwiększyć czujność onkologiczną i zwrócić uwagę na niespecyficzne sygnały ze strony przewodu pokarmowego, takie jak powtarzające się wzdęcia, biegunki, uczucie sytości czy ucisk w miednicy, które często łatwo przeoczyć lub przypisać innym schorzeniom.

  - Wiem z doświadczenia, jak ważna jest świadomość kobiety dotycząca samej choroby, umiejętność odczytywania sygnałów wysyłanych przez organizm, znajomość własnych obciążeń rodzinnych i w końcu - trafienie na lekarza, który będzie potrafił powiązać objawy ze strony układu pokarmowego z możliwością rozwoju złośliwej zmiany jajnika - mówi Anna Nowakowska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi - Sanitas. Jest to tym bardziej ważne, iż dzisiaj, pomimo istnienia zaawansowanych metod obrazowych, w raku jajnika nie możemy mówić o typowym badaniu przesiewowym - dodaje.

  Badanie genetyczne to wciąż rzadkość
  Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka jajnika są predyspozycje genetyczne, m.in. dziedziczenie mutacji genu BRCA1/2 oraz występowania raka piersi lub jajników w wywiadzie rodzinnym. W grupie ryzyka znajdują się również pacjentki, u których występują czynniki związane z gospodarką hormonalną, takie jak: wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza, endometrioza lub torbiele jajnika. Aby zmniejszyć ryzyko choroby, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Otyłość, nieprawidłowa dieta czy palenie tytoniu również może zwiększać ryzyko zachorowania.

  Jedną z nielicznych metod oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika, obok wywiadu rodzinnego, jest badanie obecności mutacji w genie BRCA1/2.

  Badanie mutacji w genie BRCA1/2 powinno być standardowym postępowaniem u wszystkich chorych z rozpoznanym rakiem jajnika. Zapisy takie istnieją w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, ale dzisiaj nie wszystkie ośrodki się do nich stosują. Badanie genetyczne pozwala zidentyfikować nosicielki mutacji w genie BRCA1/2, a następnie określić wielokierunkowe postępowanie nadzorcze, obejmujące określone strategie uzależnione od wieku kobiety, jej planów rozrodczych, chorób współistniejących czy w końcu osobistych, świadomych decyzji - mówi prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, kierownik Kliniki Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych w COI Warszawa.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   badania genetyczne

   Martyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W mojej rodzinie najwięcej było zachorowań na raka piersi. Ja postanowiłam - też przez zdrowegeny.pl zrobić sobie badania pod kątem tego nowotworu, jak i właśnie raka jajnika, bo jest w sumie...rozwiń całość

   W mojej rodzinie najwięcej było zachorowań na raka piersi. Ja postanowiłam - też przez zdrowegeny.pl zrobić sobie badania pod kątem tego nowotworu, jak i właśnie raka jajnika, bo jest w sumie bardzo powiązany z BRCA1 i BRCA2. Zobaczymy co wyjdzie. Czekam na wyniki...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   te geny...

   nosicielka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Moja babcia przeszła nowotwór jajnika lecz nie wiem czy miała mutację w genie BRCA1 czy BRCA2. Nie chciałam ryzykować dlatego wspólnie z mamą wykonałyśmy badanie tych genów na zdrowegeny.pl....rozwiń całość

   Moja babcia przeszła nowotwór jajnika lecz nie wiem czy miała mutację w genie BRCA1 czy BRCA2. Nie chciałam ryzykować dlatego wspólnie z mamą wykonałyśmy badanie tych genów na zdrowegeny.pl. Trochę z nią walczyłam ale w końcu dała się przekonać. Niestety ale u mnie mutacja została wykryta u mamy nie. Teraz wiem że muszę bardziej skupić się na moim zdrowiu i chodzić częściej na kontrole lekarskie. Ale nie załamuję się !zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama