Czy DNA zawiera przepis na walkę z rakiem?

  Czy DNA zawiera przepis na walkę z rakiem?

  DZ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy DNA zawiera przepis na walkę z rakiem?
  1/2
  przejdź do galerii
  O badaniach genetycznych i onkologii mówi dr n. med. Piotr Wójcik z krakowskiego laboratorium genetyki molekularnej Oncogene Diagnostics.
  Co łączy współczesną onkologię z genetyką?
  Te dwie dziedziny łączy nasza pogłębiająca się wiedza o funkcjonowaniu nośnika informacji genetycznej, czyli DNA. Występuje on prawie we wszystkich komórkach ciała i decyduje o ich prawidłowym działaniu. Niestety, zdarza się, że w wyniku różnych zaburzeń - takich jak np. mutacje - informacja genetyczna zostaje zniekształcona i źle odczytana. Jeżeli dojdzie do nagromadzenia mutacji w DNA, prawidłowa komórka może przekształcić się w komórkę nowotworową.
  Z upływem czasu z niewielkiej grupy takich komórek powstaje dający objawy nowotwór. Na całym świecie trwają badania dotyczące funkcjonowania DNA w komórkach ludzkiego organizmu, które z roku na rok dostarczają nam nowych danych. Wiedza o genetyce i biologii molekularnej nowotworu będzie coraz częściej wykorzystywana w onkologii klinicznej.

  Czy geny i nowotwory mają coś wspólnego?
  Fragmenty DNA, zawierające informacje o białku lub RNA, noszą nazwę genów. Mutacje mogą spowodować,że powstające białko traci funkcję niezbędną dla prawidłowego działania komórki. Przykładem mogą być geny BRCA1 i BRCA2, związane głównie z rakiem piersi lub jajnika, czy gen CDKN2A związany z rodzinnym występowaniem raka trzustki i czerniaka. Zdarza się, że w wyniku mutacji genu zmutowane białko staje się aktywniejsze, co również jest niebezpieczne dla prawidłowego działania komórki. Przykładem jest gen RET, którego mutacje związane są z rakiem rdzeniastym tarczycy i zespołem MEN2. Niektóre mutacje są wrodzone, inne nabyte w trakcie życia - np. w genie KRAS w śluzówce jelita, związane z powstaniem raka jelita grubego.

  Badania takie przydają się pacjentowi, który już zachorował?
  Wyniki badań genetycznych przydatne są dla onkologa przy planowaniu terapii dopasowanej do pacjenta- to tzw. terapia celowana. W praktyce klinicznej jest więcej coraz skuteczniejszych leków, których zastosowanie zależy od obecności lub braku mutacji w nowotworze. Obecność mutacji w genach kodujących białka kinazy daje korzyści ze stosowania odpowiednich leków zwanych inhibitorami, z kolei obecność mutacji genu RAS w raku jelita grubego jest informacją, że terapia lekami anty-EGFR będzie nieskuteczna. W przypadku pacjentek obciążonych mutacją genu BRCA1 lub BRCA2 można spodziewać się większej wrażliwości nowotworu na leczenie związkami platyny lub inhibitorem PARP.

  Kwalifikacja pacjentów do leczenia zgodnie z mutacjąto standard w onkologii?
  Onkologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny, więc możemy spodziewać się, że w niedługim czasie genetyczne badania molekularne będą standardową procedurą poprzedzającą dobór terapii. Obecnie w praktyce klinicznej stosowanych jest kilka leków wymagających potwierdzenia lub wykluczenia mutacji odpowiedniego genu, jednak ich liczba z roku na rok zwiększa się.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama