Dwanaście na dwanaście, czyli siostra dla pacjenta, a dla...

  Dwanaście na dwanaście, czyli siostra dla pacjenta, a dla siostry co?

  Elżbieta Kazibut-Twórz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwanaście na dwanaście, czyli siostra dla pacjenta, a dla siostry co?
  1/2
  przejdź do galerii
  Który szpital? Nieważne. Jaki oddział? W jednej z najbardziej renomowanych katowickich klinik. To wystarczy. Musi, bo Renata, pielęgniarka z 20-letnim stażem, zwyczajnie się boi. Czego? Przecież to jasne - ostracyzmu i zwolnienia z pracy.
  - Nie powiem ani słowa, jeśli mam podać swoje dane i dokładne miejsce pracy - ostrzega. - Albo inaczej... Powiem, że kocham dyżury, lekarze są "do rany przyłóż", a wszyscy pacjenci cudowni! No i jeszcze to, że świetnie zarabiam i jestem szczęśliwa, że mogę pracować w tak wspaniałych warunkach - śmieje się Renata. I natychmiast poważnieje. - To był żart - upewnia się, że została dobrze zrozumiana. I stara się tłumaczyć: "Jakby człowiek w tym całym młynie trochę nie wyluzował, to po dwunastu godzinach bieganiny by oszalał".
  Renata z trudem godzi się na rozmowę. Wizja natychmiastowego "lądowania na bruku" i do tego z ,,wilczym biletem" ją paraliżuje. Bo Renata lubi swoją pracę i również dlatego "na bruku lądować" nie zamierza. Ładna blondynka z gęstymi włosami spiętymi w ,,kucyk" nie wygląda na swoje 40 lat. W pielęgniarskim "mundurku" jej do twarzy. Z zawodem też. Sama go wybrała i nie żałuje, ale... Tych "ale" jest sporo - jednych mniej uciążliwych, innych bardziej.

  Monika jest doświadczoną pielęgniarką. W zawodzie od 39 lat. Pracowała w wielu przychodniach i szpitalach. Teraz akurat w jednym z najbardziej znanych w regionie, w tym znajdującym się w Sosnowcu. - Jak ktoś chce, to się domyśli, ale lepiej, żeby nie - mówi Monika. Dlaczego? - Bo nikt by się nie ucieszył, że opowiadam o kulisach naszej pracy. Nie, nie chodzi o dyrekcję, koleżanki też nie byłyby zadowolone - dodaje z przekonaniem.

  Norma jak średnia krajowa
  W sumie to wszystko jedno - Katowice, Sosnowiec czy jakiekolwiek inne miasto. Dyżur pielęgniarki wszędzie jest podobny, choć w szczegółach nie taki sam, bo przecież wiele zależy od szefostwa, organizacji pracy na danym oddziale czy w konkretnym szpitalu, no i od zgrania zespołu. Ale "dwanaście na dwanaście" to norma. Renata żartuje, że taka jak średnia pensja krajowa brutto. - Dla dyrektorów i portierów wymieszana w jednym worku - mówi. Renata zarabia poniżej średniej. Monika trochę więcej, bo dochodzi ,,wysługa lat" i staż. Obydwie dostają co miesiąc premię - 10 procent od podstawy zarobków. I obydwie mają do spłacenia zakładowe pożyczki. - Ile "na rękę"? - zastanawia się Renata. - Jakieś 1.500, czasem trochę więcej... Monika, z podstawą 2.200 brutto "dobija" po potrąceniach 1.800. Są też takie, które mają 2.500 co miesiąc na koncie. Ale to są płacowe ,,kominy". Czy pozostałe im zazdroszczą? - Czego? - pyta Renata. - Tak samo jak my pracują, tyle że nie muszą brać pożyczek, a to już prywatna sprawa - ucina temat Monika.

  Pół doby przy chorych
  W takim systemie pracują Renata i Monika. - Przychodzę do pracy na 7 rano i wychodzę o 19. Następnego dnia zaczynam o 19, potem "nocka" i kończę o 7 następnego dnia - wyjaśnia Renata. - "Nocki" nie są złe, bo choć człowiek śpi jak zając pod miedzą, to przynajmniej rozprostuje nogi. Na moim oddziale "nocki" są raczej spokojne - mówi Renata.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama