Przez sąsiadów z Będzina nie będzie kursów do szpitala w...

  Przez sąsiadów z Będzina nie będzie kursów do szpitala w Sosnowcu

  JEŻ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przez sąsiadów z Będzina nie będzie kursów do szpitala w Sosnowcu

  ©Piotr Sobierajski

  Wszystko wskazuje na to, że przez samorządowców z Będzina, którzy uważnie przyglądają się każdej złotówce, którą mają zamiar wydać, mieszkańcy Dąbrowy Górniczej nie będą mieć linii autobusowej z centrum miasta pod Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu.
  Przez sąsiadów z Będzina nie będzie kursów do szpitala w Sosnowcu

  ©Piotr Sobierajski

  Niestety, mimo że w akcję włączyło się wielu internautów ich działania okazały się nieskuteczne. Jednak to nie włodarze Dąbrowy Górniczej zawinili, lecz Będzina, przez który autobus musi przejechać, by dowieźć pasażerów do WSS w stolicy Zagłębia. KZK GOP kieruje się bowiem w takich sytuacjach jedną zasadą - jeśli autobus musi przejechać przez trzy gminy, to każda z nich musi zapłacić za utworzenie połączenia.

  - Przygotowaliśmy kalkulację kosztów związanych z uruchomieniem takiej linii - mówi Anna Koteras z KZK GOP. - Samorząd będziński musiałby zapłaci za nią ok. 29 tys. zł miesięcznie, zaś Dąbrowa Górnicza - ponad 27,5 tys. zł w skali miesiąca.

  Jeśli jedna z nich nie chce partycypować w kosztach przedsięwzięcia, to pozostałe muszą wziąć na siebie cały ciężar finansowy projektu. - Linia, której utworzenia domagają się nasi mieszkańcy przebiegałaby przez znaczną część Dąbrowy i praktycznie cały Będzin - mówi Bartosz Matylewicz z UM w Dąbrowie Górniczej. - Dlatego to nasze samorządy musiałyby sfinansować jej utworzenie. Niestety Będzin ma już połączenie bezpośrednie z WSS i nie chce wydawać znacznych pieniędzy na kolejne linię, mające kursować w tym kierunku. Z kolei nas nie stać, by fundować mieszkańcom Będzina komunikację zbiorową na ich terenie.

  Kolejną sprawą jest to, że dąbrowianie mogą już dziś dostać się do WSS. - Rzeczywiście trzeba się przesiadać po drodze, ale można w ciągu godziny dojechać do WSS - dodaje Matylewicz. - Wiem, że dla starszych czy chorych osób jest to uciążliwe jednak jest to najlepsze i najtańsze obecnie rozwiązanie tego problemu. Co ważne, dzięki skorelowaniu rozkładów jazdy naszych autobusów z tymi kursującymi z Będzina pod WSS nie trzeba kupować kilku biletów lecz jeden godzinny, który uprawnia do przesiadek na terenie trzech i więcej gmin.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wina

   stolec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Pewnie to też wina Stachowicza

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama