Korek na drodze? Wystąp o odszkodowanie!

  Korek na drodze? Wystąp o odszkodowanie!

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Korek na drodze? Wystąp o odszkodowanie!
  1/2
  przejdź do galerii

  Korek na drodze? Wystąp o odszkodowanie! ©Marzena Bugała-Azarko/Dziennik Zachodni

  Czy stojąc w korku i przez to spóźniając się dwie godziny do pracy możemy wystąpić o odszkodowanie? Taka sytuacja miała miejsce na DK 86,na drodze z Sosnowca do Katowic.
  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WYPADKI, KOLIZJE, OBJAZDY – ZDJĘCIA ZNAJDZIESZ TUTAJ
  BYŁEŚ ŚWIADKIEM ZDARZENIA? NAPISZ I PRZEŚLIJ ZDJĘCIE LUB FILM NA alert@dz.com.pl


  Koniec utrudnień na DK86 od Sosnowca. Ciężarówka usunięta z drogi WIDEO

  Problem wyjaśnia adwokat Sławomir Zaremba z Katowic:

  Pracodawca - przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, może wystąpić o odszkodowanie od zarządcy drogi – podmiotu administrującego drogą. Jeśli jego pracownicy spóźnili się do pracy, przedsiębiorca poniósł wymierne straty.

  W tej sytuacji trzeba jednak udowodnić związek przyczynowo-skutkowy między spóźnieniem pracowników wynikłym z powodu korka na drodze, a winą podmiotu, który zarządza drogą. Następnie trzeba określić wysokość szkody.

  Pracodawca zatrudniający - przykładowo 10 osób - z powodu ich dwugodzinnego spóźnienia utracił pewien dochód, który wytworzyliby jego pracownicy, gdyby nie musieli stać w korku. Pracodawca, na którym w tej sytuacji spoczywa obowiązek dowodowy z art. 6 k.c. powinien obliczyć wysokość tejże straty – najlepiej na podstawie analogicznego okresu, w którym pracownicy wykonują swoje obowiązki, a następnie wezwać podmiot odpowiadający za powstanie utrudnień w ruchu do naprawienia szkody.

  W razie odmowy dobrowolnego spełnienia świadczenia, pracodawca musiałby wystąpić z pozwem do Sądu i przedstawić powyższą argumentację. Najistotniejsze znaczenie będzie miało wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy powstaniem szkody we wskazanej w pozwie wysokości a niezwykłymi utrudnieniami w ruchu drogowym, które powstały z winy administratora drogi.

  Wyobraźmy sobie teraz, że jesteśmy pracownikami, którzy - z powodu spóźnienia do pracy wskutek korka na drodze - zostali ukarani przez swojego pracodawcę. Dostali np. naganę czy obniżoną premię.

  W tej sytuacji pracownik ma możliwość odwołać się w terminie 7 dni do sądu pracy i przedstawić argumenty, celem wykazania, iż jego spóźnienie było wywołane siłą wyższą - korkiem na drodze i nie było przez niego zawinione.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe

   edek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a na jakiej podstawie można wystąpić o takie odszkodowanie? Co w przypadku kiedy przyczyną korków będzie wypadek, albo zepsuty samochód? Zarządca drogi obciąży wtedy kierowcę/sprawcę i będzie...rozwiń całość

   a na jakiej podstawie można wystąpić o takie odszkodowanie? Co w przypadku kiedy przyczyną korków będzie wypadek, albo zepsuty samochód? Zarządca drogi obciąży wtedy kierowcę/sprawcę i będzie kończyło się to tragediami, kiedy kierowca zepsutego samochodu będzie płacił tysiące złotych odszkodowania. Czy to jest dobry kierunek myślenia? Panie adwokacie, kij ma zawsze dwa końce.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama