Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korek na drodze? Wystąp o odszkodowanie!

Monika Krężel
Korek na drodze? Wystąp o odszkodowanie!
Korek na drodze? Wystąp o odszkodowanie! Marzena Bugała-Azarko/Dziennik Zachodni
Czy stojąc w korku i przez to spóźniając się dwie godziny do pracy możemy wystąpić o odszkodowanie? Taka sytuacja miała miejsce na DK 86,na drodze z Sosnowca do Katowic.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WYPADKI, KOLIZJE, OBJAZDY – ZDJĘCIA ZNAJDZIESZ TUTAJ
BYŁEŚ ŚWIADKIEM ZDARZENIA? NAPISZ I PRZEŚLIJ ZDJĘCIE LUB FILM NA [email protected]

Koniec utrudnień na DK86 od Sosnowca. Ciężarówka usunięta z drogi WIDEO

Problem wyjaśnia adwokat Sławomir Zaremba z Katowic:

Pracodawca - przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, może wystąpić o odszkodowanie od zarządcy drogi – podmiotu administrującego drogą. Jeśli jego pracownicy spóźnili się do pracy, przedsiębiorca poniósł wymierne straty.

W tej sytuacji trzeba jednak udowodnić związek przyczynowo-skutkowy między spóźnieniem pracowników wynikłym z powodu korka na drodze, a winą podmiotu, który zarządza drogą. Następnie trzeba określić wysokość szkody.

Pracodawca zatrudniający - przykładowo 10 osób - z powodu ich dwugodzinnego spóźnienia utracił pewien dochód, który wytworzyliby jego pracownicy, gdyby nie musieli stać w korku. Pracodawca, na którym w tej sytuacji spoczywa obowiązek dowodowy z art. 6 k.c. powinien obliczyć wysokość tejże straty – najlepiej na podstawie analogicznego okresu, w którym pracownicy wykonują swoje obowiązki, a następnie wezwać podmiot odpowiadający za powstanie utrudnień w ruchu do naprawienia szkody.

W razie odmowy dobrowolnego spełnienia świadczenia, pracodawca musiałby wystąpić z pozwem do Sądu i przedstawić powyższą argumentację. Najistotniejsze znaczenie będzie miało wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy powstaniem szkody we wskazanej w pozwie wysokości a niezwykłymi utrudnieniami w ruchu drogowym, które powstały z winy administratora drogi.

Wyobraźmy sobie teraz, że jesteśmy pracownikami, którzy - z powodu spóźnienia do pracy wskutek korka na drodze - zostali ukarani przez swojego pracodawcę. Dostali np. naganę czy obniżoną premię.

W tej sytuacji pracownik ma możliwość odwołać się w terminie 7 dni do sądu pracy i przedstawić argumenty, celem wykazania, iż jego spóźnienie było wywołane siłą wyższą - korkiem na drodze i nie było przez niego zawinione.
To nie z winy pracownika bowiem czas dojazdu do pracy wyniósł zamiast 20 minut - ponad dwie godziny. Pracownik może ubiegać się w sądzie o uchylenie kary nałożonej przez pracodawcę.

Problematyczna może być kwestia wynagrodzenia za czas, którego pracownik de facto nie przepracował z powodu spóźnienia do pracy.

Pracodawca może nie zapłacić pracownikowi, ponieważ praca nie była świadczona w tym czasie.

W takiej sytuacji pracownik może żądać wydania odmowy wypłaty wynagrodzenia na piśmie, z uzasadnieniem, aby móc ubiegać się o odszkodowanie.

Nie ukrywam, że często obserwuję sytuację na DK 86. Tam ciągle coś się dzieje i mieszkańcy stoją w korku. Może, gdyby pozwy przeciwko zarządcy drogi pojawiały się w sądzie, to doszłoby wreszcie do polepszenia sytuacji i rozwiązania problemu.

Odrębnym zagadnieniem jest ubezpieczenie się od następstw spóźnień wywołanych sytuacją na drodze, - często Państwo pytacie, czy możliwa jest taka reasekuacja. - Odpowiedzi na powyższe pytanie trzeba poszukiwać w Towarzystwach ubezpieczeniowych. Należałoby sprawdzić, czy ubezpieczyciel posiada w ogóle taki produkt w swojej ofercie.

Ubezpieczenie jest umową wzajemną, łączącą ubezpieczonego z ubezpieczycielem zawartą w oparciu o warunek zawieszający – to znaczy, że realizacja umowy przez ubezpieczyciela uzależniona jest od wystąpienia zdarzenia przyszłego i niepewnego, będącego przedmiotem umowy. Gdy zdarzenie taki wystąpi – dopiero wtedy powstaje po stronie ubezpieczyciela obowiązek zachowania się zgodnie z warunkami umowy. Ubezpieczony zaś, niezależnie od wystąpienia określonego umową zdarzenia, ma obowiązek uiścić umówioną cenę ochrony ubezpieczeniowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Korek na drodze? Wystąp o odszkodowanie! - Dziennik Zachodni