Nowe Muzeum Śląskie: cała Polska o nim usłyszy....

  Nowe Muzeum Śląskie: cała Polska o nim usłyszy. Przez miesiąc będzie za darmo

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowe Muzeum Ślaskie przez miesiąc będziemy zwiedzać bezpłatnie
  1/7
  przejdź do galerii

  Nowe Muzeum Ślaskie przez miesiąc będziemy zwiedzać bezpłatnie ©Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni

  Przez miesiąc nowe Muzeum Śląskie będziemy zwiedzać bezpłatnie. To ukłon za cierpliwość mieszkańców regionu dla tej ślimaczącej się inwestycji. Sam Festiwal Otwarcia potrwa trzy dni.
  Festiwal Otwarcia to trzydniowe uroczystości związane z długo oczekiwanym udostępnieniem nowej siedziby Muzeum Śląskiego zwiedzającym. Rozpocznie się w piątek, 26 czerwca, a zakończy w niedzielę 28 czerwca. Muzeum Śląskie, wybudowane za niespełna 300 mln zł na terenie po kopalni Katowice, może w trzy dni odwiedzić nawet 10 tysięcy osób.

  - Festiwal to nasz sposób zakomunikowania całej Polsce, że się otwieramy - wyjaśnia Alicja Knast, dyrektorka Muzeum Śląskiego.
  Ta informacja ma dotrzeć także na pogranicze czeskie i niemieckie. - Pierwszego dnia będziemy zapraszać mieszkańców regionu już od godziny 12 do 20. To nie będą żadne spotkania VIP-owskie, muzeum zostanie otwarte dla wszystkich. Placówka jest duża, ale mamy też sztywne wymogi, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa i w jednym momencie możemy przyjąć 1000 osób (taka jest pojemność nowej siedziby - przyp. red.). W związku z tym szacujemy, że pierwszego dnia odwiedzi nas około 5000 osób - wyjaśnia dyrektorka.

  CZYTAJ TAKŻE:
  W Muzeum Górnośląskim będzie rządzić miasto Bytom. Prawie


  Oficjalna inauguracja z udziałem władz województwa i miasta odbędzie się drugiego dnia festiwalu. W planach - zwiedzanie oraz wykład. Po zakończeniu cześci oficjalnej do muzeum ponownie zostaną zaproszeni mieszkańcy.

  - Zakładając nawet, że przez te dwa dni uda nam się przyjąć około 7000 osób, to jednak nie wszystkim uda się dostać do muzeum, dlatego chcemy się spotkać z mieszkańcami także poza jego murami i wieczorową porą zaprosić publiczność na plenerowe widowisko w Strefie Kultury - zapowiada Knast. Plenerowych imprez między pokopalnianymi obiektami ma być znacznie więcej przez cały festiwal otwarcia, w tym debaty, czy warsztaty dla dzieci.

  Trzeci dzień Festiwalu Otwarcia - niedziela - ma być dniem szczególnym. Przez pierwsze dwie godziny muzeum będą mogli zwiedzać wyłącznie mieszkańcy Bogucic. - To będzie nasz ukłon w stronę lokalnej społeczności, w końcu jesteśmy sąsiadami - mówiła Knast. W kolejnych godzinach tego dnia muzealne ekspozycje znów będą otwarte dla szerokiej publiczności.

  Wielu z mieszkańców regionu już nowe muzeum w całości wybudowane pod ziemią widziało przy okazji nocy muzeów, wykładów, czy wystaw czasowych. Jednak dopiero pod koniec czerwca po raz pierwszy zobaczymy muzeum urządzone, po raz pierwszy z gotowymi sześcioma wystawami stałymi, na których łącznie odnajdziemy 1400 eksponatów (w sumie jest ich 118 tysięcy).
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polskie muzeum Gornego Slaska, czyli polskiej propagandy ciag dalszy....

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ratingen k*** Duesseldorf,Opava i Goerlitz,to miejsca ,gdzie mozna zapoznac sie z historia Slaska bez podtekstow politycznych....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeum dla Polski

   pyjter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Wybudowaliscie za europejskie pieniadze wasze wlasne polskie muzeum ! Pompujcie dalej ten balon polskiej propagandy -za pare miesiecy , jak juz cala , pozal sie Ponboczku , "slaska prominencja "...rozwiń całość

   Wybudowaliscie za europejskie pieniadze wasze wlasne polskie muzeum ! Pompujcie dalej ten balon polskiej propagandy -za pare miesiecy , jak juz cala , pozal sie Ponboczku , "slaska prominencja " nacieszy sie tym przybytkiem do woli , jak przegnacie juz ostatnia szkolna klase przez ten kosztowny obiekt, sytuacja wroci do normy ...Nawet darmowa karta stalego wstepu dla Pani Semik nie stworzy wam tlumow ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeum banialuki Śląskiej

   Silesia forever in Silesia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   na zgliszczach przemysłu !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To Muzeum Polskiego Śląska

   Gośc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Kto chce zapoznać się z prawdziwą historią ziemi Śląskiej powinien odwiedzić muzeum Śląskie w Opawie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama