Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Muzeum Śląskie: cała Polska o nim usłyszy. Przez miesiąc będzie za darmo

Justyna Przybytek
Nowe Muzeum Ślaskie przez miesiąc będziemy zwiedzać bezpłatnie
Nowe Muzeum Ślaskie przez miesiąc będziemy zwiedzać bezpłatnie Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
Przez miesiąc nowe Muzeum Śląskie będziemy zwiedzać bezpłatnie. To ukłon za cierpliwość mieszkańców regionu dla tej ślimaczącej się inwestycji. Sam Festiwal Otwarcia potrwa trzy dni.

Festiwal Otwarcia to trzydniowe uroczystości związane z długo oczekiwanym udostępnieniem nowej siedziby Muzeum Śląskiego zwiedzającym. Rozpocznie się w piątek, 26 czerwca, a zakończy w niedzielę 28 czerwca. Muzeum Śląskie, wybudowane za niespełna 300 mln zł na terenie po kopalni Katowice, może w trzy dni odwiedzić nawet 10 tysięcy osób.

- Festiwal to nasz sposób zakomunikowania całej Polsce, że się otwieramy - wyjaśnia Alicja Knast, dyrektorka Muzeum Śląskiego. Ta informacja ma dotrzeć także na pogranicze czeskie i niemieckie. - Pierwszego dnia będziemy zapraszać mieszkańców regionu już od godziny 12 do 20. To nie będą żadne spotkania VIP-owskie, muzeum zostanie otwarte dla wszystkich. Placówka jest duża, ale mamy też sztywne wymogi, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa i w jednym momencie możemy przyjąć 1000 osób (taka jest pojemność nowej siedziby - przyp. red.). W związku z tym szacujemy, że pierwszego dnia odwiedzi nas około 5000 osób - wyjaśnia dyrektorka.

CZYTAJ TAKŻE:
W Muzeum Górnośląskim będzie rządzić miasto Bytom. Prawie

Oficjalna inauguracja z udziałem władz województwa i miasta odbędzie się drugiego dnia festiwalu. W planach - zwiedzanie oraz wykład. Po zakończeniu cześci oficjalnej do muzeum ponownie zostaną zaproszeni mieszkańcy.

- Zakładając nawet, że przez te dwa dni uda nam się przyjąć około 7000 osób, to jednak nie wszystkim uda się dostać do muzeum, dlatego chcemy się spotkać z mieszkańcami także poza jego murami i wieczorową porą zaprosić publiczność na plenerowe widowisko w Strefie Kultury - zapowiada Knast. Plenerowych imprez między pokopalnianymi obiektami ma być znacznie więcej przez cały festiwal otwarcia, w tym debaty, czy warsztaty dla dzieci.

Trzeci dzień Festiwalu Otwarcia - niedziela - ma być dniem szczególnym. Przez pierwsze dwie godziny muzeum będą mogli zwiedzać wyłącznie mieszkańcy Bogucic. - To będzie nasz ukłon w stronę lokalnej społeczności, w końcu jesteśmy sąsiadami - mówiła Knast. W kolejnych godzinach tego dnia muzealne ekspozycje znów będą otwarte dla szerokiej publiczności.

Wielu z mieszkańców regionu już nowe muzeum w całości wybudowane pod ziemią widziało przy okazji nocy muzeów, wykładów, czy wystaw czasowych. Jednak dopiero pod koniec czerwca po raz pierwszy zobaczymy muzeum urządzone, po raz pierwszy z gotowymi sześcioma wystawami stałymi, na których łącznie odnajdziemy 1400 eksponatów (w sumie jest ich 118 tysięcy).
Dziedzictwo Górnego Śląska zostanie zaprezentowane na wystawach Sztuki Sakralnej, Plastyki Nieprofesjonalnej oraz historycznej nazwanej "Światło historii", dotyczącej historii Górnego Śląska. Z kolei pod hasłem Sztuka Polska znajdą się ekspozycje Galerii Malarstwa Polskiego od 1800 do 1945 roku, Galerii Sztuki Polskiej po 1945 r. oraz Laboratorium Przestrzeni Teatralnych.

Największą (zajmie 1400 m kw. z 6 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej) z wystaw będzie ta dotycząca historii Górnego Śląska. Znajdziemy na niej 2200 grafik i fotografii, 400 obiektów, 320 artykułów, 165 biogramów, 160 plansz ekspozycyjnych, 35 paneli interaktywnych, 35 projekcji wideo i 17 słuchowisk.

W Galerii Sztuki Sakralnej pokazane zostaną eksponaty Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Archidiecezjalnego, łącznie ok. 100. Oprócz rzeźb i rzemiosła artystycznego - także malarstwo. Ekspozycja zostanie zaaranżowana niczym wnętrze świątyn. Hitem ma być wystawa sztuki nieprofesjonalnej - pierwsza w Polsce stała ekspozycja tej sztuki. Nowością będzie też Laboratorium Przestrzeni Teatralnych. Na ok. 800 m kw. pokazane zostanie ok. 400 eksponatów, ekspozycja będzie prezentowała rozwój polskiej plastyki scenicznej. Dwie kolejne wystawy Malarstwa Polskiego były pokazywane w starej siedzibie, zaś w nowej zostaną znacząco odmienione. Ot, choćby Galeria Malarstwa Polskiego do 1945, zostanie na niej pokazana jedna z najznakomitszych - liczącą 250 obrazów - kolekcja muzealna w Polsce.

Dawna łaźnia i stolarnia będą rewitalizowane

Muzealnicy zajmą kolejne pokopalniane budynki, w tym łaźnię główną i dawną stolarnię.

Pod koniec kwietnia Muzeum Śląskie podpisało umowę na rewitalizację dwóch zabytkowych obiektów pokopalnianych w strefie kultury w Katowicach. Wykonawcą prac została firma Tamex Obiekty Sportowe. W ramach inwestycji odnowione zostaną budynki łaźni głównej oraz stolarni. W budynku dawnej stolarni planowana jest m.in. na piętrze wystawa stała, nawiązująca do postaci wyjętych z polskiej literatury przygodowej, w tym Tomka Wilmowskiego. Z kolei parter budynku to miejsce przyszłych działań edukacyjnych, przedstawień teatralnych, zajęć plastycznych, koncertów, pokazów filmowych prowadzonych przez Centrum Scenografii Polskiej oraz pozostałe działy Muzeum Śląskiego.
Natomiast w łaźni głównej będzie się mieścić pracownia działów Historii, Archeologii i Etnografii. W budynku znajdzie się miejsce dla Pracowni Powstań Śląskich Działu Historii. Zasadniczą część budynku zajmie uniwersalna przestrzeń ekspozycyjna z przeznaczeniem na wystawy czasowe oraz koncerty, wykłady, spotkania. Rewitalizacja obu budynków ma się zakończyć w 2016 roku. Obecnie w trakcie budowy nowej siedziby MŚ odnowiono dawny magazyn odzieżowy (dziś to siedziba CSP), wieżę wyciągową zamienioną w punkt widokowy oraz maszynownię, w której mieścić ma się restauracja.

Co ze starą siedzibą MŚ przy alei Korfantego?

Dotychczasowa siedziba Muzeum Śląskiego przy alei Korfantego 3 w Katowicach zostaje w rękach muzealników.

Większość pomieszczeń w budynku opustoszała, tutejsze galerie, pracownie i zbiory przeniesiono już do nowej siedziby. Aktualnie można tu oglądać wystawę malarstwa nieprofesjonalnego "Co widzieli Finowie". Ale już 16 maja, w trakcie Nocy Muzeów, w tym miejscu zostanie otwarta już na stałe Galeria Fotografii. - Bardzo nam zależy, aby skomasować nasze działania na niższych piętrach, bo wiemy ile trudu kosztowało odwiedzających nas wdrapywanie się na trzecie piętro. Dlatego wystawy będziemy starali się robić na parterze (to tutaj jest wystawa "Co widzieli Finowie") i pierwszym piętrze. Nadal mamy tu pracownię konserwacji - wyjaśnia Alicja Knast, dyrektorka MŚ. Także przy Korfantego mają być organizowane wystawy czasowe, które wymagają mniejszych przestrzeni wystawienniczych, niż te dostępne na terenie po kopalni Katowice.

- Publiczność zobaczy podczas otwarcia, że w nowej siedzibie mamy wielkie przestrzenie, gdzie małe obiekty giną, a bardzo ważne jest, aby znajdować odpowiednią przestrzeń do obiektu, my teraz taką możliwość mamy i możemy rozważyć, gdzie którą wystawę pokazać - dodaje dyrektorka.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe Muzeum Śląskie: cała Polska o nim usłyszy. Przez miesiąc będzie za darmo - Dziennik Zachodni