Ważne
  Częstochowa. Sąd: Oskarżeni mają mniej pić

  Częstochowa. Sąd: Oskarżeni mają mniej pić

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa. Sąd: Oskarżeni mają mniej pić

  ©Janusz Strzelczyk

  Sąd Rejonowy w Częstochowie wydał wyrok w sprawie 19-letniego Patryka S. i 18-letniego Sebastiana S. oskarżonych przez Prokuraturę Rejonową w Częstochowie o znieważenie grupy Niemców z powodu przynależności narodowej oraz publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego. Oskarżenie nie byli wcześniej karani. Przyznali się do winy, złożyli wnioski o skazanie ich bez przeprowadzenia rozprawy sądowej i wymierzenie 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres próby 3 lat, kar grzywny po 300 zł i naprawienie szkód wyrządzonych w hotelu. Sąd dodatkowo zobowiązał obu do powstrzymania się od picia alkoholu.
  Częstochowa. Sąd: Oskarżeni mają mniej pić

  ©Janusz Strzelczyk

  W toku śledztwa ustalono, że 9 sierpnia 2014 r. Patryk S. i Sebastian S. przyjechali wraz ze swoimi znajomymi do Olsztyna. Pili piwo i wódkę w altankach w okolicach ruin zamku.

  W tym samym dniu w Olsztynie przebywała również grupa młodzieży z Niemiec i Francji, która zatrzymała się w hotelu Jurajskim. Wieczorem grupa młodzieży wraz z opiekunami wybrała się na spacer po Olsztynie. Zwiedzając ruiny zamku, a następnie wracając ze spaceru do hotelu, przechodzili obok altanek, w których przebywali Patryk S. i Sebastian S. oraz ich znajomi.

  Oskarżeni słysząc, że część osób z tej grupy rozmawia po niemiecku, podbiegli do nich i zaczęli zachowywać się agresywnie.
  Potem Patryk S. i Sebastian S. znieważyli grupę ludności niemieckiej z powodu przynależności narodowościowej, obrzucając ich wulgaryzmami. Ponadto oskarżeni wykrzykiwali słowa "Heil Hitler", "Deutsche Raus", "Polska dla Polaków" i "White Power".
  Zaczepiona przez oskarżonych grupa młodzieży nie reagowała na wykrzykiwane pod ich adresem wyzwiska i widząc agresywne zachowanie oskarżonych udała się do hotelu, w którym nocowała.

  Po ok. 30 minutach, Patryk S. i Sebastian S. postanowili, że udadzą się do hotelu Jurajskiego, aby zrobić jakieś zamieszanie. Po przybyciu na miejsce oskarżeni zobaczyli, że grupa Niemców stoi przed hotelem i wówczas znowu zaczęli znieważać te osoby z powodu ich przynależności narodowościowej.

  Wtedy interweniowała obsługa hotelu, która zamknęła hotel i uniemożliwiła w ten sposób wejście oskarżonym do środka. To zdenerwowało obu nastolatków, którzy zaczęli demolować wyposażenie hotelu znajdujące się na zewnątrz. Potem Sebastian S. rzucił cegłówką w budynek hotelu, w okolice balkonu pokoju, gdzie mieszkali obywatele niemieccy, co spowodowało uszkodzenie elewacji budynku.

  Następnie oskarżeni poprzez kopanie i przewracanie zaczęli demolować wyposażenie ogródka piwnego znajdującego się na zewnątrz hotelu. Opisane zachowanie oskarżonych skutkowało zniszczeniem mienia hotelu o łącznej wartości ok. 1000 zł. Wezwani na miejsce zdarzenia funkcjonariusze Policji zatrzymali Sebastiana S., który został rozpoznany przez pracowników hotelu.
  Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, pozbawienia wolności do lat 2.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Znieważyli grupę Niemców w Olsztynie. Zostali skazani bez rozprawy sądowej

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Krzyczeli "Deutsche Raus" i "Polska dla Polaków". Jest kara za znieważenie Niemców WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama