Ekspert podpowiada: Jak odpracować wyjście z pracy

  Ekspert podpowiada: Jak odpracować wyjście z pracy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Beata Sikora-Nowakowska
  1/2
  przejdź do galerii

  Beata Sikora-Nowakowska ©arc. Dziennik Zachodni

  W związku z trudną sytuacją rodzinną często zwalniam się z pracy w celach prywatnych: zazwyczaj godzinę, czasami dwie w danym dniu. Ostatnio chciałam odpracować moje prywatne wyjścia w sobotę - w mojej firmie jest to dzień wolny od pracy, ale szef się nie zgodził. Czy rzeczywiście w sobotę nie mogę przyjść do pracy i odpracować zwolnienia od pracy na mój wniosek? - pyta Czytelniczka z Katowic
  Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach:

  Zgodnie z art. 151 § 2 (1) Kodeksu pracy, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek - w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.


  Odpoczynek dobowy oznacza, że pracownikowi przysługuje - w każdej dobie - prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Natomiast odpoczynek tygodniowy oznacza obowiązek zapewnienia pracownikowi przez pracodawcę - w każdym tygodniu pracy - co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (w przypadku pracy zmianowej - 24 godzin).

  Udzielając pracownikowi takiego zwolnienia, pracodawca może zobowiązać go do odpracowania czasu zwolnienia w tym samym lub innym dniu, przy czym niedopuszczalne jest polecenie odpracowania zwolnienia w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, gdyż działanie takie prowadziłoby do naruszenia wyrażonej w art. 129 § 1 Kodeksu pracy zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

  Nawet jeśli pani wystąpi z inicjatywą i poprosi o możliwość odpracowania zwolnień od pracy w sobotę, pracodawca nie może wyrazić na to zgody, ponieważ naruszyłby przepisy o czasie pracy.

  Podstawa prawna: art. 151 § 2 (1) Kodeksu pracy i art. 132, 133 Kodeksu pracy. (JJ)


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama