Ważne
  Jaworzno ma problem z dzikami. Pojawiają się głównie na...

  Jaworzno ma problem z dzikami. Pojawiają się głównie na Podłężu i Górze Piasku

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Wydział Zarządzania Kryzysowego obserwuje zwiększoną liczbę interwencji mieszkańców w związku z dzikami pojawiającymi się w rejonie zabudowań.
  Najwięcej interwencji pochodzi od mieszkańców Podłeża i Góry Piasku, ale problem ten dotyczy - w różnej skali - wszystkich dzielnic sąsiadujących z kompleksami leśnymi. Dziki pojawiają się najczęściej tam gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia: przy śmietnikach, kontenerach, zapleczach sklepów. Jeśli na dodatek ludzie zaczynają je dokarmiać, to potrafią się one zadomowić jeszcze bardziej.

  Jak postępować w razie napotkania dzika?
  Przede wszystkim pozostawić zwierzę w spokoju. Obserwować go jedynie z oddali, nie wykonywać w jego kierunku gwałtownych ruchów, nie próbować przepędzać. Wtedy zwierzę nie będzie dla nas niebezpieczne. Tylko w sytuacji zagrożenia, ranna zwierzyna, a zwłaszcza locha z młodymi mogą zaatakować człowieka.

  Na terenie miasta położone są trzy obwody łowieckie, które zajmują się ochroną zwierząt łownych oraz gospodarowaniem ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii. Analiza stanu zwierzyny łownej na terenie gminy wskazuje na powiększanie się liczebności populacji dzika.

  Koła łowieckie każdego roku sporządzają plan, który obejmuje ilość odłowionych zwierząt w zeszłym roku oraz plany na kolejny. Zgodnie z założeniem planowany odstrzał dzików na rok 2010/2011 wynosi około 200 sztuk z całego terenu Jaworzna.

  - Jeśli ktoś z mieszkańców zauważy dziki bardzo blisko zabudowań można informować o tym fakcie służby zajmujące się bezpieczeństwem na terenie miasta tj. centrum zarządzania kryzysowego, straż miejską lub policję a także wydział ochrony środowiska - tłumaczy zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama