Będą nowe atrakcje w pałacu cystersów w Rudach

  Będą nowe atrakcje w pałacu cystersów w Rudach

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pod pałacem powstanie parking, pawilon i koło młyńskie
  1/3
  przejdź do galerii

  Pod pałacem powstanie parking, pawilon i koło młyńskie ©arc.

  Pełną parą idą roboty przy pałacu cystersów w Rudach, jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytków w województwie śląskim. Robotnicy budują dwupoziomowy parking dla dziesiątek aut, przy którym do końca roku powstanie też mały pawilon turystyczny z platformą widokową, a nawet prawdziwe koło młyńskie, przypominające o wodnych machinach cystersów.
  Tymczasem robi się coraz cieplej i z każdym weekendem do Rud przybywa więcej turystów, a to oznacza kłopoty z zaparkowaniem auta. - Teren, gdzie wcześniej zajeżdżały autobusy i samochody to jeden wielki plac budowy. W niedzielę pod pałacem i kościołem, gdzie odbywają się msze, robi się naprawdę ciasno. Jak tak dalej pójdzie, kierowcy będą stawać w alejkach parku. Urzędnicy powinni pomyśleć o jakimś zastępczym parkingu na czas budowy, zanim będzie za późno. Przecież w sezonie do Rud zjeżdżają setki turystów - zauważa Maria Kalicka z Rybnika, którą spotkaliśmy w parku cysterskim.

  Urzędnicy uspokajają, że poradzą sobie z najazdem turystów. - Kierowcy mogą parkować wzdłuż ulicy Cysterskiej. Jeśli okaże się, że w sezonie będzie brakowało miejsc dla samochodów, można zastanowić się nad "uruchomieniem" łąki, która znajduje się w sąsiedztwie parku. Ten teren wykorzystany był już podczas uroczystych obchodów 750-lecia Rud. Porozmawiamy o tym z diecezją gliwicką, która jest jego właścicielem - mówi Bogusław Wojtanowicz, zastępca burmistrza Kuźni Raciborskiej. Spokojnie do sprawy podchodzi ksiądz Jan Rosiek, dyrektor ds. odbudowy Pocysterskiego Zespołu Klasztorno - Pałacowego w Rudach. - Nie da się zjeść jajecznicy, bez bicia jajek. Przez kilka miesięcy wszyscy będą musieli się jakoś przemęczyć.

  Podobnie jest z remontem domu - zanim będziemy się cieszyć z efektu, trzeba chwilę żyć w brudzie - mówi obrazowo.

  A w Rudach naprawdę będzie się z czego cieszyć. Oprócz parkingu, turyści będą mieli gdzie usiąść i napić się kawy. Będzie też gdzie kupić pamiątki. - Prace ruszyły z kopyta. Budujemy już ściany dwupoziomowego parkingu - mówi Marcin Gałuszka z Urzędu Gminy w Kuźni. Inwestycja kosztuje 5,5 mln zł. Pieniądze do Rud po raz kolejny wysłała Unia Europejska.


  Unia jest hojna  Cystersi przybyli do Rud z Jędrzejowa w 1258 roku. Byli tu gospodarzami do 1810 roku, gdy ich dobra przejęła rodzina książąt von Ratibor. W 1945 roku zabytek został spalony przez Armię Czerwoną. Przez wiele lat niszczał. Lepsze czasy dla pałacu nastały w 1998 roku, kiedy przejęła go diecezja gliwicka, która zdobyła pieniądze z Unii na renowację obiektu. Pierwszy projekt opiewał na 13 milionów złotych, z czego 10 milionów to dofinansowanie. Potem diecezji udało się zdobyć kolejne 6,3 mln złotych na następny etap prac, m.in. odnowienie elewacji zewnętrznych.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skandal

   Sebazrud (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 76

   Witam redakcjo!
   Proszę zainteresujcie się poczynaniami jakie następują na placu budowy parkingu.
   Jednym słowem budowa stoi od czasu do czasu można zauważyć jakiegoś robotnika.
   Nasza...rozwiń całość

   Witam redakcjo!
   Proszę zainteresujcie się poczynaniami jakie następują na placu budowy parkingu.
   Jednym słowem budowa stoi od czasu do czasu można zauważyć jakiegoś robotnika.
   Nasza niekompetentna gmina nie potrafi się dogadać z wykonawcą projektu a pieniądze unijne sie marnują. Pozdrawiam
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama