Rudera z Żor trafi do muzeum w Chorzowie? [ZDJĘCIA]

  Rudera z Żor trafi do muzeum w Chorzowie? [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stodoła w Baranowicach
  1/31
  przejdź do galerii

  Stodoła w Baranowicach ©Katarzyna Śleziona

  Stodoła w żorskich Baranowicach leży na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. To kompletna rudera, która ma jednak trafić do Muzeum Parku Etnograficznego w Chorzowie. Czy to w ogóle może się udać?

  Stodoła w żorskich Baranowicach  Na terenie za zabytkowym, ale zrujnowanym pałacem w dzielnicy Baranowice znajduje się stodoła. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to obiekt również bardzo zniszczony, a nie można go zburzyć, bo to... zabytek.

  - Stodoła ma powybijane okna, można wejść do środka, bo wejście nie jest zabezpieczone. Strach tamtędy przechodzić, bo nie wiadomo, jakie towarzystwo tam przebywa - martwi się pani Elżbieta, mieszkanka dzielnicy Baranowice.


  - Podobno w środku stodoły nocują osoby bezdomne. Są tam rozłożone materace i nawet, jak wejrzy się ostrożnie do środka, można dostrzec oponę przymocowaną na sznurku do sufitu, która "robi" za huśtawkę. Aż strach pomyśleć, że taką atrakcję mogły sobie zamontować jakieś starsze dzieciaki - dodaje pan Jan, mieszkaniec Baranowic.

  Budynek stodoły ukazał się w swojej całej okazałości, gdy niedawno ścięto zarośnięte krzaki wokół nieruchomości. - Była robiona kanalizacja, wycięto krzaki i pokazał się budynek stodoły. Gdy był zarośnięty krzakami, nie odznaczał się tak bardzo z daleka z ulicy. Jak się okazało, to teren miasta, więc zabezpieczono go specjalną taśmą, chroniącą przed dostępem osób trzecich. Niestety, jak widać, wandale dokończyli dzieła, a złomiarze rozkradli, co tylko mogli - mówi nam Piotr Dziadek, mieszkaniec żorskiej dzielnicy Baranowice.

  Jaki ratunek dla stodoły widzi Ewa Pańczyk, miejska konserwator zabytków w Żorach?
  - Stodoła w Baranowicach znajduje się na terenie wpisanym do rejestru zabytków Zespołu Pałacowo-Parkowego w dzielnicy Baranowice. Stodoła od długiego czasu nie jest użytkowana. Jest w złym stanie technicznym, a prace remontowe wymagałyby zaangażowania bardzo dużych środków. W związku z tym prowadziliśmy rozmowy z Muzeum Park Etnograficzny w Chorzowie, które zadeklarowało chęć pozyskania obiektu i odtworzenia go na terenie parku, jako jedynej bodaj zachowanej już w regionie stodoły dworskiej - mówi nam Ewa Pańczyk.

  - Na rozbiórkę stodoły w Baranowicach z równoczesną inwentaryzacją, poprzedzoną np. fotogrametrią (to odtwarzanie kształtów obiektów na podstawie specjalnych zdjęć) i potem na przewiezienie jej na teren Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego, potrzebne są niezbędne środki. Pieniądze potrzebne są też na późniejszą restytucję - odtworzenie do stanu pierwotnego na podstawie zachowanych reliktów, dlatego wystąpiono do Konserwatora Zabytków z wnioskiem o udzielenie dotacji celowej na to zadanie. Obecnie czekamy na rozpatrzenie wniosków. Jeśli uda się pozyskać środki na ten cel, to jeszcze w tym roku rozbierzemy stodołę i przewieziemy do Muzeum Park Etnograficzny w Chorzowie - dodaje Ewa Pańczyk.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  "Chrzczone" paliwo w woj. śląskim [LISTA STACJI]

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA