Rudera z Żor trafi do muzeum w Chorzowie? [ZDJĘCIA]

  Rudera z Żor trafi do muzeum w Chorzowie? [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stodoła w Baranowicach
  1/31
  przejdź do galerii

  Stodoła w Baranowicach ©Katarzyna Śleziona

  Stodoła w żorskich Baranowicach leży na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. To kompletna rudera, która ma jednak trafić do Muzeum Parku Etnograficznego w Chorzowie. Czy to w ogóle może się udać?

  Stodoła w żorskich Baranowicach  Na terenie za zabytkowym, ale zrujnowanym pałacem w dzielnicy Baranowice znajduje się stodoła. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to obiekt również bardzo zniszczony, a nie można go zburzyć, bo to... zabytek.

  - Stodoła ma powybijane okna, można wejść do środka, bo wejście nie jest zabezpieczone. Strach tamtędy przechodzić, bo nie wiadomo, jakie towarzystwo tam przebywa - martwi się pani Elżbieta, mieszkanka dzielnicy Baranowice.


  - Podobno w środku stodoły nocują osoby bezdomne. Są tam rozłożone materace i nawet, jak wejrzy się ostrożnie do środka, można dostrzec oponę przymocowaną na sznurku do sufitu, która "robi" za huśtawkę. Aż strach pomyśleć, że taką atrakcję mogły sobie zamontować jakieś starsze dzieciaki - dodaje pan Jan, mieszkaniec Baranowic.

  Budynek stodoły ukazał się w swojej całej okazałości, gdy niedawno ścięto zarośnięte krzaki wokół nieruchomości. - Była robiona kanalizacja, wycięto krzaki i pokazał się budynek stodoły. Gdy był zarośnięty krzakami, nie odznaczał się tak bardzo z daleka z ulicy. Jak się okazało, to teren miasta, więc zabezpieczono go specjalną taśmą, chroniącą przed dostępem osób trzecich. Niestety, jak widać, wandale dokończyli dzieła, a złomiarze rozkradli, co tylko mogli - mówi nam Piotr Dziadek, mieszkaniec żorskiej dzielnicy Baranowice.

  Jaki ratunek dla stodoły widzi Ewa Pańczyk, miejska konserwator zabytków w Żorach?
  - Stodoła w Baranowicach znajduje się na terenie wpisanym do rejestru zabytków Zespołu Pałacowo-Parkowego w dzielnicy Baranowice. Stodoła od długiego czasu nie jest użytkowana. Jest w złym stanie technicznym, a prace remontowe wymagałyby zaangażowania bardzo dużych środków. W związku z tym prowadziliśmy rozmowy z Muzeum Park Etnograficzny w Chorzowie, które zadeklarowało chęć pozyskania obiektu i odtworzenia go na terenie parku, jako jedynej bodaj zachowanej już w regionie stodoły dworskiej - mówi nam Ewa Pańczyk.

  - Na rozbiórkę stodoły w Baranowicach z równoczesną inwentaryzacją, poprzedzoną np. fotogrametrią (to odtwarzanie kształtów obiektów na podstawie specjalnych zdjęć) i potem na przewiezienie jej na teren Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego, potrzebne są niezbędne środki. Pieniądze potrzebne są też na późniejszą restytucję - odtworzenie do stanu pierwotnego na podstawie zachowanych reliktów, dlatego wystąpiono do Konserwatora Zabytków z wnioskiem o udzielenie dotacji celowej na to zadanie. Obecnie czekamy na rozpatrzenie wniosków. Jeśli uda się pozyskać środki na ten cel, to jeszcze w tym roku rozbierzemy stodołę i przewieziemy do Muzeum Park Etnograficzny w Chorzowie - dodaje Ewa Pańczyk.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?