W Rydułtowach nie będzie porodówki?

  W Rydułtowach nie będzie porodówki?

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Porodówka

  Porodówka ©Fot. Mikolaj Suchan / Polskapres

  Ze względu na fatalny stan finansów dyrekcja szpitala zamierza przenieść z Rydułtów do Wodzisławia Śl. porodówkę oraz inne oddziały.
  Porodówka

  Porodówka ©Fot. Mikolaj Suchan / Polskapres

  Szpitale w Wodzisławiu Śląskim i w Rydułtowach są w fatalnej sytuacji finansowej. Na koniec 2014 roku zobowiązania Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej wynosiły ponad 30 mln zł, a plan finansowy na 2015 rok przewiduje już teraz stratę ponad 7 mln zł.

  Dlatego dyrekcja PPZOZ przygotowała kolejny plan ratowania finansów. Głównie polega on na łączeniu oddziałów i umieszczaniu ich w jednej placówce. Większość z nich ma znaleźć się w Wodzisławiu Śl. To nie wszystkim się podoba.

  Propozycja przewiduje m.in. połączenie: oddziałów pediatrycznych (przyszła siedziba w Rydułtowach), oddziałów urazowo-ortopedycznych (Wodzisław Śl.), oddziałów ginekologiczno-położniczych (Wodzisław Śl.), oddziałów neonatologicznych (Wodzisław Śl.).

  Mieszkańcy Rydułtów są oburzeni proponowanymi zmianami. Placówka w tym mieście miałaby najwięcej stracić na reorganizacji. Nikt z pacjentów nie rozumie też celu zmian. Zwłaszcza jeśli chodzi o porodówkę.

  Ta w Rydułtowach od wielu lat cieszy się sporym zaufaniem pacjentek i zbiera bardzo dobre oceny. O czym świadczą statystyki. W 2014 roku w tym szpitalu urodziło się 1252 dzieci, a w Wodzisławiu Śląskim 671.

  - Kompletnie nie rozumiem tych zmian. Opiekę w Rydułtowach chwalą wszystkie nasze znajome, które tutaj rodziły dzieci - mówi Zuzanna Śpiewak, która urodziła córkę w Rydułtowach.

  Władze szpitali argumentują proponowane zmiany skrupulatnymi analizami i przewidywaniami. - Analiza wykazała, że oddział pediatryczny w Wodzisławiu Śląskim, mający do dyspozycji 17 łóżek, wykorzystuje je w 62 proc., natomiast pediatria w Rydułtowach, posiadająca 52 łóżka, w 52 proc. - zaznacza Bożena Capek, dyrektorka szpitala.

  Niestety, niewykorzystane łóżka w efekcie generują koszty. Tylko koszt pustych łóżek w ubiegłym roku w Rydułtowach wyniósł 1 mln 297 tys. zł, a w Wodzisławiu Śląskim - 576 357 tys. zł. Ponadto raport GUS wskazuje, że liczba urodzeń wciąż maleje i w perspektywie do 2050 roku nie ma szans na ich zwiększenie. Również na innych oddziałach rydułtowskiego szpitala wykorzystanie łóżek nie wygląda najlepiej. - Wobec powyższego zrodziła się koncepcja łączenia oddziałów, które nie dublując się, będą mogły w pełni zaspokajać potrzeby pacjentów z naszego regionu, a jednocześnie optymalnie wykorzystać zasoby szpitala. Propozycja ta wydała się być racjonalna także ze względu na fakt, iż na takiej reorganizacji nie ucierpiałby żaden z pracowników. Docelowo zabieg ten pozwoliłby nam zaoszczędzić około 2,8 mln zł - wylicza Capek.

  Wiele wskazywało na to, że wszystkie proponowane zmiany weszłyby w życie w najbliższych miesiącach. Ale po protestach mieszkańców postanowiono jeszcze raz przeanalizować problem. Powstał nawet specjalny zespół przy starostwie, który zajmuje się sprawą. Program naprawczy zostanie poddany też analizie eksperckiej. Od niej też będzie zależeć, czy proponowane zmiany wejdą w życie. Do sprawy będziemy wracać.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama