Sosnowiec: Urzędnicy i rajcy ustalili stawki opłat za...

  Sosnowiec: Urzędnicy i rajcy ustalili stawki opłat za przedszkola

  Andrzej Kaim

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po długich dyskusjach i debatach sosnowieccy urzędnicy i radni doszli do porozumienia w sprawie podwyżki opłat za przedszkola. Za pierwsze pięć godzin pobytu dziecka w przedszkolu nie zapłacimy nic (jedynie ok. 100 zł za jedzenie), ale każda dodatkowa godzina spędzona przez pociechę w publicznej placówce kosztować będzie nas słono.
  Jeśli dziecko przebywać będzie w przedszkolu 6 godzin, wówczas jego rodzic zapłaci 42 zł miesięcznie.
  Za 7 godzin opieki nad maluchem stawka wyniesie 84 zł, a za 8 godz. - 126 zł. 9 godz. w przedszkolu urzędnicy i radni wycenili na 147 zł, a 10 godz. na 168 zł. Jeśli chcemy zostawić dziecko w przedszkolu na 11 godz. wówczas musimy liczyć się z wydatkiem 189 zł. Do tych opłat trzeba doliczyć jeszcze ok. 100 zł na wyżywienie potomka.

  - Proponowane rozwiązania uwzględniają część naszych postulatów - mówi Robert Wardoń, jeden z liderów akcji zbierania podpisów pod petycją w sprawie opłat za przedszkola, która trafiła do prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego.

  - Jednak spodziewaliśmy się, że stawka za pobyt dziecka będzie równa, niezależnie od tego czy jest to pierwsza czy czwarta dodatkowa godzina. Niestety okazuje się, że za 6,7 i 8 godz. zapłacimy 2 zł, a za następne po złotówce.

  Kontrowersje wzbudza też pomysł wprowadzenia "kary umownej" za spóźnienia w odbieraniu dziecka z przedszkola. Ma ona wynieść 2 zł za każdą godzinę ponad wykupiony pakiet. - Nie każdy pracuje od 7.30 do 15.30 - mówi jedna z matek. - A co będzie, jeśli będzie korek i nie ze swojej winy dotrę spóźniona po dziecko. Mam brać zaświadczenie, że zepsuł się autobus czy był na trasie wypadek.

  Radni będą debatować nad opłatami w czwartek podczas sesji. Nie wiadomo czy pojawią się podczas niej rodzice zaangażowani w protest. - Muszę skontaktować się z innymi rodzicami i podejmiemy decyzję, a czasu mamy mało - mówi Wardoń.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama