Oceniamy wygląd urzędów w Zagłębiu! [ZDJĘCIA]

  Oceniamy wygląd urzędów w Zagłębiu! [ZDJĘCIA]

  Anna Zielonka, KK, ZIELA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czeladzki urząd wygląda jak dom partyjny
  1/5
  przejdź do galerii

  Czeladzki urząd wygląda jak dom partyjny ©Katarzyna Kapusta

  Sprawdziliśmy, jak dziś wyglądają zagłębiowskie wizytówki miast, czyli miejskie urzędy, goszczące zagraniczne delegacje i prominentów. Wszak podobno coraz bliżej nam do Europy. Ale czy na pewno?
  Urzędy miejskie w Będzinie i Czeladzi powstały w czasach głębokiego PRL-u, ale nienaruszone stoją do dziś. Ten będziński powstał w 1977 roku, ale przypomina czasy, kiedy był siedzibą sekretarzy partyjnych. Jego fasada nie przeszła nigdy ani jednego remontu.

  W podobnym stanie jest magistrat w Czeladzi. Do budynku prowadzą "imponujące" schody. Powstał w 1971 roku, od tej pory elewacja była malowana tylko raz. Czeladzcy urzędnicy przewidują jednak, że wkrótce przejdzie termomodernizację. Jeszcze nie została jednak ujęta w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

  Z będzińskim i czeladzkim kontrastują magistraty w Jaworznie, Dąbrowie Górniczej i w Sosnowcu. Jaworznicki powstał w 1964 roku, ale po ponad 50 latach został wyremontowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dziś, jak mówią jaworznianie, jest wizytówką miasta. Magistrat w Dąbrowie, zwany Pentagonem, powstał w 2003 r. i jest uosobieniem nowoczesności oraz funkcjonalności. Budynek urzędu w Sosnowcu powstał około 1933 roku . Ostatni remont odbył się tutaj w latach 1999-2002.


  Sosnowiecki urząd na plus, Będzin i Czeladź do przebudowy  Z Tomaszem Delowskim, architektem, rozmawia Magdalena Nowacka
  Który z budynków zagłębiowskich urzędów jest najbardziej funkcjonalny?
  Najbardziej "miejski" jest sosnowiecki. Sam budynek może nie jest najpiękniejszy, ale solidny, położony w centrum miasta. Jest tu dobry dostęp do urzędników, dostęp dla osób niepełnosprawnych. Wielki, ale nie przytłacza.

  A dąbrowski, najmłodszy?
  Na pewno najbardziej nowoczesny. Plus za parking. Minus, bo nie komponuje się urbanistycznie. Nie łączy osiedli, nie jest w centrum. Ogromny hol. Niby dostępny, ale to, że większość spraw załatwia się właśnie tu, może być barierą psychologiczną. Na dole petent, na górze "władza".

  Czeladź i Będzin są w tyle?
  Będziński urząd jest brzydki, wygląda jak hotel robotniczy z lat 80. Miał być podobno biblioteką, a z kolei czeladzki jak dom partyjny. Oba mają jednak potencjał i możliwości do przebudowy.

  Nie po królewsku  Zdzisława Kończyn, mieszkanka Będzina
  Budynek naszego urzędu jest paskudny. Powinni go wyremontować jak najszybciej. Taki brzydki magistrat w mieście polskich królów to straszne. A powinien być reprezentacyjny. Mamy piękną historię naszego miasta, a Urząd Miejski jest szkaradny i tylko odstrasza. Znajduje się w samym centrum miasta i chyba nigdy nie był remontowany, nic się nie zmieniło od tylu lat, a szkoda. Mam nadzieję, że to się zmieni.

  Urząd po liftingu  Henryk Gierek, mieszkaniec Jaworzna
  Magistrat w Jaworznie to socjalizm po liftingu. Z zewnątrz jest wymalowany i przystosowany dla niepełnosprawnych. Ale w środku dalej trąci tamtym systemem. Brakuje w nim przestrzeni, a urzędnicy chowają się w swoich gabinetach. A moim zdaniem, w magistracie powinna być duża, przestronna hala, w której można przyjmować petentów, np. tam, gdzie teraz sala obrad, która powinna się znaleźć w innym budynku.

  Czy wszystkie urzędy powinny mieć nowoczesny wygląd?

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w dąbrowie najdroższy

   sosnowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

   W dąbrowie najdroższy urząd, ale nie stać ich aby autobus pod niego podjeżdżał-chore

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   XXX

   rudi74.de (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   Ten w Czeladzi to najwyrazniej przywieziony z Rumunii. Z wystawki .Wstyd, poprostu wstyd.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama