W Rudzie Śląskiej też powstała rada seniorów. Pierwsza sesja...

  W Rudzie Śląskiej też powstała rada seniorów. Pierwsza sesja już za nami [ZDJĘCIA]

  MN

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Rudzie Śląskiej też powstała rada seniorów. Pierwsza sesja już za nami [ZDJĘCIA]
  1/48
  przejdź do galerii

  ©Michał Nowak

  W czwartek, 14 maja, odbyła się pierwsza sesja Rady Seniorów w Rudzie Śląskiej. Na sesji wybrano przewodniczącego i jego zastępców, a także dyskutowano nad zamierzeniami i planem działania rady w najbliższym czasie i podczas całej kadencji.
  Przewodniczącym Rady Seniorów został Józef Osmenda, który w latach 1994-2014 pełnił funkcję radnego Rady Miasta Ruda Śląska. Na wiceprzewodniczących wybrano Jana Krawczyka i Krystynę Niestrój. Sekretarzem została Henryka Skowrońska–Wawok.

  Kompletny skład rudzkiej Rady Seniorów tworzą: Stanisław Witała, Weronika Copik, Krystyna Pospieszczyk, Krystyna Niestrój, Hubert Żorawik, Jan Krawczyk, Helena Błąkała, Walerian Sochor, Helmut Hilgner, Bazyli Tyszkiewicz, Józef Osmenda, Alfred Gilner, Maria Witek, Jan Koehler, Henryka Skowrońska – Wawok, Stefan Czerny, Franciszek Bukal, Jerzy Kalus, Marian Duda, Weronika Chruszczyk.

  Prezydent Grażyna Dziedzic do uczestnictwa w pracach rady wyznaczyła Jerzego Szczerbińskiego, doradcę ds. organizacji pozarządowych.

  Po ustaleniu spraw organizacyjnych, członkowie Rady Seniorów wyznaczyli termin kolejnego spotkania na 10 września.

  Rada Seniorów będzie wydawała opinie spraw, które będą przedkładane do uchwalenia Radzie Miasta lub podpisu prezydent miasta. Jej kadencja trwa 4 lata. Gminy otrzymały uprawnienia do tworzenia rad seniorów w listopadzie 2013 roku.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rady Seniorów

   Eugeniusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Rady Seniorów nie są Nikomu potrzebne.
   Stawiam taką tezę, ze względu na pewne doświadczenia związane z sytuacją Osób starszych. Takie Osoby, dajmy na to 60plus, są normalnymi obywatelami i tak też...rozwiń całość

   Rady Seniorów nie są Nikomu potrzebne.
   Stawiam taką tezę, ze względu na pewne doświadczenia związane z sytuacją Osób starszych. Takie Osoby, dajmy na to 60plus, są normalnymi obywatelami i tak też należy je traktować. Normalnie, czyli w granicach prawa i zwykłych praw człowieka.
   Zamiast tego, mamy, niestety, sytuację w której "starszych" członków społeczeństwa, próbuje się w swoisty sposób, wykorzystywać. Czy to mieszkaniówka, czy służba zdrowia, czy codzienna ekonomia, wszędzie mamy przykłady znieważania prawa do normalności.
   Spółdzielnia Mieszkaniowa nie wytłumaczy wystarczająco praw konkretnego członka związanych z jego mieszkaniem. Gmina wynajmując mieszkanie, będzie bezwzględnym egzekutorem swoich praw, zapominając o zasadzie równowagi stosunków umownych.
   Lekarz przepisze drogie leki, nie tylko z uwagi na faktyczny stan zdrowia, ale także mając na uwadze stan finansów nie tylko lokalnego lobby.
   Prawnik pomoże nieodpłatnie potrzebującym, często głośno i efektowanie, ale już faktyczna pomoc i wsparcie dla poszkodowanych, będzie, najczęściej, już okraszone konkretnymi kwotami.
   Urzędnik często bywa poirytowany Staruszkiem, który nie rozumie swoich powinności "papierowych" i wypełnianiem ich niezbyt czytelnie.
   Finansjera wspomoże Staruszków kredytem, ale "znajomość" podpisanej Umowy, tyczy się prawie wyłącznie jednej ze stron i nie jest nim z pewnością pożyczkobiorca.
   Przykładów na powyższe jest całe mnóstwo...
   Żadna Rada Senioralna temu nie stawi tamy, zwłaszcza gdy nie dają sobie z ww. patologiami instytucje do tego powołane (np. rzecznicy konsumentów, pacjentów etc.etc.).
   Zmieni się jak Każdego będziemy postrzegać jak człowieka i obywatela.
   Tyle już lat jesteśmy obywatelami Europy, a nadal nie możemy korzystać z Karty Praw Podstawowych. Kolejni Politycy wygłaszają swoje w tej kwestii opinie, a My zostajemy z natłokiem słów, deklaracji, wiary, nadzieji lecz bez gwarancji "praw podstawowych".
   Seniorzy, bierzcie sprawy w swoje ręce, ale Rady nie są ku temu potrzebne.
   Będzie tylko kolejna okazja do pogadania, a jak przyjdzie rozwiązać trudne sprawy, jak np. w rudzkiej mieszkaniówce, będziecie latami w tym samym miejscu, bez praw, bez własności, bez podmiotowości. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama