Zofia Kiera i Maria Turkowska-Luty odebrały odznaki za...

  Zofia Kiera i Maria Turkowska-Luty odebrały odznaki za zasługi dla ochrony praw człowieka

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zofia Kiera i Maria Turkowska-Luty odebrały odznaki za zasługi dla ochrony praw człowieka
  1/2
  przejdź do galerii
  Zofia Kiera i Maria Turkowska-Luty odebrały odznaki za zasługi dla ochrony praw człowieka - Naszym celem było ratowanie rannych górników bez zastanawianie się nad konsekwencjami - tak o swojej decyzji z 16 grudnia 1981 roku mówiła wczoraj Zofia Kiera.
  W czasie stanu wojennego pani Zofia była oddziałową na Izbie Przyjęć w Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach-Ligocie. Gdy do szpitala dotarła wiadomość o masakrze na kopalni Wujek udostępniła radiostację lekarzowi Markowi Rudnickiemu, którzy nadał komunikat, by rannych kierować właśnie do CSK, a nie jednostek podległych ministerstwu spraw wewnętrznych.

  - To była zasadnicza różnica. To oznaczało zachowanie kul z ciał górników i dokumentacji medycznej - podkreślała prof. Ewa Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich podczas dzisiejszej uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. W jej trakcie zarówno Zofia Kiera, jak też dr Maria Turkowska-Luty (współzałożycielka Wszechnicy Górnośląskiej, w latach 80-tych XX wieku organizatorka mszy za Ojczyznę, zaangażowana także w Duszpasterstwo Ludzi Pracy w kościele Podwyższenia Krzyża Św.
  w Gliwicach) odebrały honorowe odznaki "Za zasługi dla ochrony praw człowieka". Niewiele osób może się w Polsce poszczycić takim wyróżnieniem - w gronie laureatów tej odznaki znajdują się m.in. Władysław Bartoszewski, Jerzy Owsiak, Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska, Stowarzyszenie "Memoriał".

  Przypominając zasługi obu uhonorowanych pań prof. Lipowicz stwierdziła, że reprezentują one to, co jest istotą Solidarności: niesienie pomocy tym, którzy najbardziej tego pomagali samemu narażając się na niebezpieczeństwo, a jednocześnie nie zabiegając o uznanie.

  - To częsty fenomen na Śląsku, że ci, którzy są najbardziej zasłużeni są jednocześnie najcichsi. Dlatego w tych nowych czasach powinniśmy więcej mówić o ich zasługach - zwróciła uwagę prof. Lipowicz.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Noc Muzeów 2015. Noc Muzeów w Katowicach i innych miastach województwa [NOC MUZEÓW PROGRAM]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama