Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów z IPN [PROGRAM]

materiały IPN
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach już po raz siódmy włącza się w ogólnoeuropejski projekt „Noc muzeów”. IPN zaprasza 16 maja 2015 r. w godzinach 18.00–23.00 do siedziby IPN przy ul. Józefowskiej 102 w Katowicach. Tegoroczne hasło to PASJONACI HISTORII.

Dla wszystkich odwiedzających, a zwłaszcza dla najmłodszych, przygotowano mini grę terenową „Znaj znak”, w której uczestnicy będą mieli za zadanie rozpoznać symbole, znaki, postaci lub daty związane z najnowszą historią Polski.

Jak co roku zwiedzający siedzibę IPN-u będą mieli możliwość zajrzenia do magazynów Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Katowicach, w których przechowywane są akta archiwalne. Będą również dostępne w sprzedaży publikacje i gry edukacyjne IPN.

Program wydarzeń w sali konferencyjnej:

18.30 - Śląskie komputery w PRL

Piotr Fuglewicz (Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach)

dr Mirosław Sikora (IPN Katowice)

19.15 – Z piosenką przez historię – koncert w wykonaniu harcerzy Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ślady”- cz. I

19.45 – Ciekawie o piłce nożnej

Andrzej Gowarzewski, architekt i dziennikarz; znawca i historyk piłki nożnej; autor i współautor 90 książek o tematyce sportowej; twórca, autor i edytor idei encyklopedii piłkarskiej „Fuji”

20.30 - Modelarstwo a historia, czyli jak w miniaturze zrekonstruować przeszłość

Marcin Chruścielewski (PSMR)

Bartosz Kwiatkowski (PSMR)

Adrian Wolnicki

dr Jarosław Neja (IPN Katowice)

21.00 – Z piosenką przez historię – koncert w wykonaniu harcerzy Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ślady”, cz. II

21.30 - Polska czapka wojskowa 1935-1955 dr Grzegorz Bębnik (IPN Katowice)

22.00 – „Bohaterowie ze Steinu” – premiera filmu o siatce szpiegowskiej AK w Wiedniu oraz spotkanie z reżyserem Piotrem Szalszą
Dla naszych gości zorganizujemy ponadto bezpłatny transport do siedziby IPN w Katowicach przy ul. Józefowskiej 102, a także do Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek oraz Muzeum Historii Katowic.

Rozkład jazdy bezpłatnego busa na trasie:

siedziba Muzeum Historii Katowic ul. Szafranka 9 - IPN ul. Józefowska 102 – Muzeum

Izba Pamięci Kopalni Wujek ul. W. Pola 65 – Muzeum Historii Katowic ul. Szafranka 9

odjazdy spod siedziby Muzeum Historii Katowic ul. Szafranka 9

18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00

odjazdy spod siedziby IPN ul. Józefowska 102

18.20, 19.20, 20.20, 21.20, 22.20

odjazdy spod Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek – ul. W. Pola 65

18.45, 19.45, 20.45, 21.45, 22.45

Częstochowa

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” zapraszają na „Noc muzeów z IPN”, która odbędzie się 16 maja 2015 r. w auli Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” w Częstochowie, przy ul. Łódzkiej 8/12. Katowicki oddział IPN od kilku lat włącza się w ogólnoeuropejski projekt „Noc muzeów”, po raz pierwszy zapraszamy do naszej siedziby w Częstochowie!

Program:

godz. 17.00 – wykład Sławomira Maślikowskiego (IPN Katowice) „Żołnierze wyklęci – żołnierze niezłomni”

godz. 17.50 – projekcja filmu dokumentalnego „Z archiwum IPN - Konspiracyjne Wojsko Polskie” w realizacji Adama Sikorskiego (2007)

godz. 18.20 – wykład Wojciecha Rotarskiego (IPN Katowice) „Od Polski Podziemnej do Polski Solidarnej”

godz. 19.10 – projekcja filmu dokumentalnego „Za Boga i Ojczyznę. Wspomnienia o Łukaszu Cieplińskim” w realizacji Dariusza Walusiaka (2008)

godz. 19.40 – Sławomir Maślikowski (IPN Katowice) – omówienie realizacji projektu IPN „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”

godz. 20.00 – projekcja filmu dokumentalnego Kwatera „Ł” w realizacji Arkadiusza Gołębiewskiego (2013)

W godz. 17.00 – 20.30 będzie można zwiedzać z przewodnikiem:

– wystawę fotografii Piotra Życieńskiego „Milcząc, wołają” (opracowanie plastyczne wystawy - Jolanta Czarska)

– ekspozycję „Solidarność – mowa symboli”.

Wystawa prezentuje symbole, jakimi posługiwał się NSZZ „Solidarność” i inne organizacje opozycyjne – NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Konfederacja Polski Niepodległej w czasie jawnej działalności i w podziemiu. Przedstawiono kilkadziesiąt przedmiotów (znaczki metalowe i plastykowe, ulotki i plakaty) – od sławnego plakatu Jerzego Janiszewskiego po plakaty z Regionu Częstochowa autorstwa Aleksandra Markowskiego i Jerzego Mochnackiego. Od różnego rodzaju znaczków z napisem „Solidarność” po znaczki wyprodukowane przez Regiony i poszczególne komisje zakładowe. W 1981 r. dominowały tematy: rocznica Grudnia 1970 i odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców, rocznice Konstytucji 3 Maja, Marca 1968, odsłonięcie Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956. Natomiast po 13 grudnia przedstawiano osoby: papieża Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszkę oraz coroczne Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Autorem wystawy jest Wojciech Rotarski, historyk z Oddziału Katowickiego IPN. Przedmioty zaprezentowane na ekspozycji pochodzą z jego zbiorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!