Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski testament w finale cyklu debat o Śląsku w Muzeum Śląskim

Marcin Zasada
Dr hab. Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach w dyskusji „Czy Górny Śląsk istnieje?“Mówiąc o wielokulturowości Śląska, lubimy rysować ten obraz kolorowymi kredkami. Ale ta wielokulturowość nigdy nie była idyllą. Pogrzebano ją po I wojnie, potem po dojściu Hitlera do władzy, a następnie w  1945 roku. Dziś jest tylko wspomnieniem.
Dr hab. Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach w dyskusji „Czy Górny Śląsk istnieje?“Mówiąc o wielokulturowości Śląska, lubimy rysować ten obraz kolorowymi kredkami. Ale ta wielokulturowość nigdy nie była idyllą. Pogrzebano ją po I wojnie, potem po dojściu Hitlera do władzy, a następnie w 1945 roku. Dziś jest tylko wspomnieniem. Lucyna Nenow
Piąta, ostatnia debata z regionalnego cyklu odbyła się w Muzeum Śląskim. Rozmawialiśmy o śląskiej kulturze, dziedzictwie i ich przyszłości

Co po nas zostanie? Kto i jak odczyta testament dzisiejszego Górnego Śląska w przyszłości? Jak my odczytujemy dziedzictwo tych, którzy nad podobnym zagadnieniem zastanawiali się na przykład 100 lat temu? Jaką w tym rolę mają do odegrania film, literatura, muzeum, ale i wszystkie media, których dziś jesteśmy odbiorcami?

Pytania o to, co przed nami, w których naturalna ludzka fascynacja nierzadko krzyżuje się z niepokojem, zadaliśmy gościom finałowej debaty z regionalnego cyklu w Muzeum Śląskim.

Pytamy: co po nas zostaje?

Pytania o Górny Śląsk zadawaliśmy w Muzeum od stycznia. Debaty, w których uczestniczyły ważne postacie z różnych dziedzin regionalnej myśli (środowiska akademickie, media, kultura, architektura), odbywały się pod hasłami: "Czy istnieje Górny Śląsk?", "Co niszczy Górny Śląsk?", "Czy Górny Śląsk jest wyjątkowy?" oraz "Kim jest Ślązak?". Każda dyskusja przyniosła nam wiele nowych tropów i spostrzeżeń - szczególnie interesujących z punktu widzenia momentu dzisiejszej historii Śląska. Niektóre z wielu istotnych diagnoz i opinii przypominamy poniżej w formie krótkich cytatów.

Tytuł dzisiejszej debaty: "Co po nas zostaje?", jej czas i miejsce nie są przypadkowe. Pamiętamy, że jesteśmy niemal w przededniu wyczekiwanego otwarcia katowickiego muzeum w jego nowej siedzibie, wieńczącego kilkudziesięcioletnie, rozpoczęte jeszcze przed wojną, starania o tę placówkę. Inna sprawa to dorobek kulturowy współczesnego Śląska. Przebudzenie regionalnej tożsamości, erupcja jej popularności w internecie i nowych mediach jest nie mniej fascynującym zjawiskiem.

Co Ty o tym sądzisz?

Do dyskusji zaprosiliśmy Lecha Majewskiego, słynnego katowickiego reżysera, autora m.in. filmów "Młyn i krzyż", "Wojaczek" czy "Angelus", Ingmara Villqista, historyka sztuki i reżysera teatralnego, Stanisława Rukszę, dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu oraz Krystynę Pieronkiewicz-Pieczko, badaczkę Górnego Śląska, kierowniczkę działu etnologii Muzeum Śląskiego w Katowicach.

ZAPIS DEBATY WKRÓTCE W DZIENNIKU ZACHODNIM


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Noc Muzeów 2015. Noc Muzeów w Katowicach i innych miastach województwa [NOC MUZEÓW PROGRAM]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!