Częstochowa: Lokatorzy się boją, bo sąsiadka piromanka...

  Częstochowa: Lokatorzy się boją, bo sąsiadka piromanka podpala wycieraczki

  Beata Marciniak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy bloku przy ul. Lechonia obawiają się 65-letniej sąsiadki-piromanki. W budynku zapanowała psychoza strachu.
  Częstochowa: Lokatorzy się boją, bo sąsiadka piromanka podpala wycieraczki

  ©morguefile.com

  - Ona podpala wycieraczki tym sąsiadom, którzy nie chcą pożyczyć jej pieniędzy na alkohol - zdradza jeden z lokatorów. Chce pozostać anonimowy, obawia się zemsty kobiety.

  Od dwóch miesięcy policjanci z VI Komisariatu i strażacy regularnie interweniowali w jednej z klatek schodowych bloku nr 33 w sprawie podpalonych wycieraczek. Z reguły zdarzenia te powodowały tylko zadymienie klatki schodowej bez poważnych zagrożeń dla lokatorów.

  - W jednym przypadku od zapalonej wycieraczki i położonej na niej poduszki ogień przeniósł się na drzwi mieszkania - mówi podinsp. Joanna Lazar, rzecznik prasowy KMP.

  Piromana wytropili w końcu strażacy.
  To 65-letnia mieszkanka bloku. Kilka dni temu kobieta usłyszała trzy zarzuty zniszczenia mienia przez podpalenie. Po przyznaniu się do winy, wyszła na wolność. Przesłuchiwana 65-latka twierdziła, że podpalała wycieraczki z zemsty. Mówiła, że jest przez sąsiadów prześladowana. Wyraziła żal i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

  - To chora kobieta, wszyscy się jej boimy. Na mojej wycieraczce podpaliła ulotkę. Byłem w administracji, ale odpowiedziano mi, że to sprawa policji - żali się jeden z lokatorów.

  - Kobieta chce dobrowolnie poddać się karze. Zaproponowała 6 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata - dodaje Lazar.

  Prokuratura sporządziła już akt oskarżenia do sądu. Rozprawa odbędzie się w trybie uproszczonym.
  Sąsiedzi piromanki są zaskoczeni takim zakończeniem sprawy. Mówią, że starsza pani może się teraz zemścić na nich wszystkich i puścić ich mieszkania z dymem w ataku szału.

  - Ona nadużywa alkoholu, sprowadza podejrzane osoby i nie wiadomo co jeszcze może nas spotkać. Nikt nie chce z nią zadzierać, bo może mieć inne pomysły - skarżą się sąsiedzi podpalaczki.

  Prokuratura twierdzi, że żaden z przesłuchiwanych w charakterze świadka sąsiadów nie potwierdził w zeznaniach, że czuje się zagrożony przez sąsiadkę-piromankę. - W ocenie specjalistów podpalenia te nie zagrażały bezpośrednio życiu i zdrowiu ludzi. Kobieta także nie utrudniała w żaden sposób
  postępowania - mówi Romuald Basiński, rzecznik Prokuratury Okręgowej. Tymczasem poszkodowani lokatorzy chcą, aby kobietę przebadano psychiatrycznie. Mówią, że kilka miesięcy temu wyszła nago na ulicę i, że rzucała szklankami z okna.

  - Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale w końcu dojdzie do tragedii, gdy nic się z tą panią nie zrobi. Ona powinna się leczyć - dodają mieszkańcy. Psycholog twierdzi, że kara więzienia w zawieszeniu nie pozwoli 65-latce na kolejne podpalenia, pod warunkiem, że nie ma ona zaburzeń psychotycznych. Jeśli ma, to kara nie pomoże - mówi Anna Machnik-Czerwik.

  W Częstochowie to nic nowego

  W 2004 roku śmiertelnie zaczadziło się małżeństwo w wieku 34 lat, ich niespełna 10-letnia córka i jej 68-letnia babcia. Ogień pod wycieraczkę podłożył chory psychicznie sąsiad. Dwa lata temu inny podpalacz spalił kilka budynków w dzielnicy Błeszno i Raków. Przy ul. Bohaterów Katynia spaliły się trzy piwnice i altana. Kilka dni później ogień zajął dwa pustostany i kolejne piwnice. Spłonęło też mieszkanie przy ul. Bienia.

  W ub. roku w kilku blokach w dzielnicy Północ piroman podpalał wycieraczki. Został zatrzymany przez policję. Przyznał się także do podpalenia siedmiu kontenerów na śmieci na Ostatnim Groszu i Rakowie. Podpalał dla zabawy. W lutym policja zatrzymała dwóch złodziei, którzy przez dwa miesiące okradali i podpalali sklepy, magazyny i hurtownie. Zostali aresztowani.

  Czy prawo powinno być surowsze dla piromanów ? Co o tym sądzisz?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama