Chcesz znaleźć pracę w Katowicach? Ucz się budować roboty

  Chcesz znaleźć pracę w Katowicach? Ucz się budować roboty

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chcesz znaleźć pracę w Katowicach? Ucz się budować roboty
  Aż 200 mln zł ma w tym roku do rozdysponowania Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu na kierunki zamawiane. Ile z tej puli trafi do śląskich uczelni? Dowiemy się dopiero pod koniec maja, bo wtedy zostaną ogłoszone wyniki.
  Chcesz znaleźć pracę w Katowicach? Ucz się budować roboty
  Z naszego województwa do tegorocznej edycji konkursu wystartowały m.in. Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i Politechnika Częstochowska. Uniwersytet Śląski wystawił aż 9 kierunków, m. in. informatykę, matematykę, chemię, fizykę, ochronę środowiska i inżynierię materiałową.

  Konkurs na kierunki zamawiane ma zachęcić młodzież do studiowania kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych, które zostały uznane za kluczowe dla rozwoju gospodarki.

  Uczelnie mogą liczyć nawet na kilkumilionowy zastrzyk finansowy, a więc na uatrakcyjnienie swojej oferty edukacyjnej. Z kolei dla studentów przewidziane są stypendia i to niemałe. Na Politechnice Śląskiej ze stypendiów na kierunkach zamawianych już korzysta 409 studentów.

  - Zdecydowana większość otrzymuje stypendia po tysiąc złotych miesięcznie, a niektórzy po 700 lub 800 zł - mówi Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

  W ciągu minionych dwóch lat w naszym województwie ministerstwo dofinansowało 13 kierunków na 7 uczelniach m.in. Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych w Katowicach Politechnikę Śląską, Uniwersytet Śląski, Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach.


  Za to płacą


  Oto lista kierunków zamówionych przez ministerstwo:
  1. Automatyka i robotyka
  2. Biotechnologia
  3. Budownictwo
  4. Chemia
  5. Energetyka
  6. Fizyka/fizyka techniczna
  7. Informatyka
  8. Inżynieria materiałowa
  9. Inżynieria środowiska
  10. Matematyka
  11. Mechanika i budowa maszyn
  12. Mechatronika
  13. Ochrona środowiska
  14. Wzornictwo

  Dla ścisłowców jest praca na rynku


  Aleksandra Skalc z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach:
  Osoby po tzw. kierunkach zamawianych najczęściej znajdują zatrudnienie poprzez inne kanały niż urzędy pracy. Do nas wpływa stosunkowo mało ofert dla tego typu pracowników, bo
  statystyczny bezrobotny to osoba ze średnim bądź niższym wykształceniem, bez doświadczenia zawodowego.

  Osoby z wykształceniem wyższym stanowią około 10 proc. wszystkich bezrobotnych, ale te osoby nie pozostają trwale bez pracy. Spośród nich największe problemy z zatrudnieniem mają absolwenci uczelni humanistycznych, szczególnie filolodzy, pedagodzy i socjolodzy, oraz specjaliści od marketingu.

  Dlatego należy zniechęcać absolwentów szkół średnich do studiowania takich kierunków, żeby w przyszłości nie zasilali szeregów bezrobotnych. Oczywiście nie wszyscy muszą wybierać studia techniczne, bo nie każdy ma do nich predyspozycje, ale szanse na zatrudnienie w zawodzie są po nich zdecydowanie większe.

  Jakie, Waszym zdaniem, kierunki powinny się znaleźć na liście ministerstwa? Komentujcie!

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konkurs

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Dla ambitnych, koniecznie do odwiedzenia ta stronka http://www.accenture.com/pl-pl/landing-pages/Pages/konkurs.aspx. Jezeli sie pospieszysz i wyslesz prace, to do wygrania czeka na Ciebie wyjazd do...rozwiń całość

   Dla ambitnych, koniecznie do odwiedzenia ta stronka http://www.accenture.com/pl-pl/landing-pages/Pages/konkurs.aspx. Jezeli sie pospieszysz i wyslesz prace, to do wygrania czeka na Ciebie wyjazd do Mediolanu
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo