Wódka na każdym rogu

  Wódka na każdym rogu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Radni z Jaworzna będą w tym tygodniu głosować w sprawie zwiększenia liczby sklepów, w których można sprzedawać alkohol. Projekt uchwały jest gotowy.
  Teraz w mieście trunki, które mają więcej niż 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) są sprzedawane w 170 punktach. Kiedy uchwała wejdzie w życie, będzie można je kupić w 200 sklepach. Władze miasta kalkulują, że w Jaworznie liczba punktów, gdzie można kupić wysokoprocentowe trunki w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest i tak mniejsza niż u sąsiadów. Ich zdaniem zmiana jest więc podyktowana koniecznością dostosowania prawa do warunków rynku.


  Przy obowiązujących dziś w Jaworznie normach na jeden punkt z alkoholem przypada 561 mieszkańców. Po zmianie uchwały liczba zmniejszy się do 477.

  Dla porównania w Mysłowicach, gdzie jest 75 tys. mieszkańców, punktów z alkoholem jest 170, czyli na jeden punkt przypada 441 mieszkańców, w Sosnowcu jest 200 tys. mieszkańców i 400 punktów z wysokoprocentowymi trunkami, a więc zakupy w każdym robić ma średnio 500 sosnowiczan.
  Mieszkańcy Jaworzna są przekonani, że wraz ze zwiększeniem liczby sklepów z trunkami, wrośnie też liczba upijających się osób. Aleksander Tura, dyrektor Ośrodka Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu w Jaworznie, mówi jednak, że tak raczej się nie zdarzy.

  - Ludzie, którzy są uzależnieni od alkoholu, znajdą go, nawet gdyby dostęp był jeszcze trudniejszy. Ci, którzy piją okazjonalnie, na przykład co jakiś czas w niedzielę wypiją lampkę wina, raczej nie zaczną pić więcej - mówi Aleksander Tura.

  Urzędnicy tłumaczą, że zwiększenie liczby punktów, w których można sprzedawać alkohol, jest konieczne.
  - To ważny krok w kierunku zasady równości wobec prawa podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Miasta takie jak Mysłowice, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Tychy, Będzin, Chrzanów czy Katowice mają wolne miejsca limitowe punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Zatem w tych miastach przedsiębiorca może swobodnie uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu.

  - W naszej najbliższej okolicy tylko Częstochowa od 4 lat boryka się z problemem wyczerpanego limitu punktów sprzedaży napojów alkoholowych - mówi Marcin Marzyński, kierownik biura informacji i komunikacji społecznej jaworznickiego Urzędu Miejskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama