Dni Świerklańca 2015. Świerklaniec bawił się z rodziną...

  Dni Świerklańca 2015. Świerklaniec bawił się z rodziną Henckel von Donnersmarck

  DN, mat.prasowe

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dni Gminy Świerklaniec 2015. To pierwsza edycja tej imprezy, której gwiazdami są Krzysztof Respondek, Robert Rozmus i rodzina Henckel von Donnersmar
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szendzielorz

  Dni Gminy Świerklaniec 2015. To pierwsza edycja tej imprezy, której gwiazdami są Krzysztof Respondek, Robert Rozmus i rodzina Henckel von Donnersmarck.
  W trzeci weekend maja zaplanowano Dni Gminy Świerklaniec 2015. To pierwsza edycja tej imprezy, której gwiazdami są Krzysztof Respondek, Robert Rozmus i rodzina Henckel von Donnersmarck.

  Pierwszym Program I Dni Gminy Świerklaniec 2015 jest urozmaicony. Ważnym blokiem są imprezy rekreacyjno-sportowe. 15 maja odbyła się rywalizacja czterech sołeckich drużyn siatkarskich, a w sobotę - zawody wioślarskie w smoczych łodziach nad zalewem Nakło-Chechło. W obu tych konkurencjach zwyciężyła kadra sołectwa Orzech. Wokół akwenu w sobotę rozegrano również zawody I Pętla Chechelska, w których wzięło udział około 140 biegaczy z całego regionu.

  W programie nie mogło zabraknąć występów gwiazd. 16 maja na scenie głównej wystąpił zespół Chrząszcze, który znany jest m.in. jako odtwórca i interpretator utworów grupy The Beatles i polskich zespołów big beatowych. Chrząszcze na scenie przy nakielskim pałacu zagrzewali świerklaniecką publiczność do tańca do późnych godzin nocnych.

  Wcześniej odbyły się dwie doniosłe uroczystości związane z lokalną historią. Przy kościele parafialnym w Nakle Śląskim w ramach I Dni Gminy Świerklaniec 2015 odsłonięto obelisk z tablicą pamiątkową honorująca dokonania rodziny Henckel von Donnersmarck dla miejscowości. Inicjatywa postawienia pomnika wyszła ze Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga. W tej uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele rodu na czele z hrabią Andrzejem Henckel von Donnersmarck, tytularnym panem na pałacu w Nakle Śląskim. Przedstawiciele rodziny w towarzystwie wójta Śwerklańca Marka Cyla zapalili również znicze i odmówili modlitwy w mauzoleum rodowym, gdzie spoczywają przodkowie Donnersmarcków z linii katolickiej.

  Druga doniosła uroczystość była związana ze 105-leciem OSP Nakło Śląskie. Z tej okazji odbył się pod pałacem uroczysty apel, podczas którego odznaczono druhów oraz ich przyjaciół. Odznaczenie otrzymał również hrabia Andrzej Henckel von Donnersmarck. To jego przodek Łazarz IV założył jednostkę strażacka w Nakle Śląskim.

  17 maja, w niedzielę, zaplanowano występ Krzysztofa Respondka (godz. 18) i Roberta Rozmusa (godz.20). Znamy ich głównie z telewizji, scen teatralnych, ale w świerklanieckim sołectwie Nakło Śląskie zaprezentują się publiczności jako artyści estradowi, a Krzysztof Respondek rozbawi ją programem kabaretowym. Od godz. 14 - atrakcje i występy artystyczne dla dzieci.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   WŁAŚCICIELE

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   SZKODA ZE HITLER NAPADŁ NA SOWIETÓW -ACH SZKODA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeronie!

   Elwer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Von Donnersmarcki zaś w Świerklańcu! Co na to święto Tereska von S....?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama