Ważne
  PKP odnowiły część dworca w Żywcu. Reszta nadal straszy

  PKP odnowiły część dworca w Żywcu. Reszta nadal straszy

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Żywiecki dworzec wita przyjezdnych ładną, przyjazną elewacją. Podróżni chwalą zmiany, jakie zaszły w tym miejscu
  1/3
  przejdź do galerii

  Żywiecki dworzec wita przyjezdnych ładną, przyjazną elewacją. Podróżni chwalą zmiany, jakie zaszły w tym miejscu ©Jakub Marcjasz/Dziennik Zachodni

  Elewacja żywieckiego dworca kolejowego została odnowiona. Sęk w tym, że tylko... od strony peronów, bo na pozostałą część brakło pieniędzy.
  O remoncie dworca kolejowego w Żywcu mówiło się od dłuższego czasu. Budynek lata swojej świetności dawno miał za sobą. Na szczęście w tym roku to się zmieniło. Wszystko dzięki temu, że Polskie Koleje Państwowe SA ogłosiły przetarg na przeprowadzenie "estetyzacji" żywieckiego dworca.

  Prace objęły remont elewacji i pokrycia dachowego. Wymienione zostały stolarka okienna i drzwiowa oraz instalacja odprowadzająca wodę deszczową z dachu.
  Pojawił się nowy napis z nazwą dworca. Odświeżono także poczekalnię. Pasażerowie wysiadający w Żywcu mogą podziwiać ładny budynek w przyjaznych, jasnych kolorach. Gorzej, kiedy są w drodze na pociąg lub zatrzymają się przed dworcem od strony miasta. Wszystko dlatego, że od tej strony remontu nie przeprowadzono, a odnowiona jest tylko część przy głównym wejściu, gdzie prace zostały wykonane już wcześniej.

  Co na to podróżni i władze miasta?
  - Na pierwszy rzut oka dworzec robi wrażenie, ale potem jest już trochę gorzej - mówi Dariusz Stawik z Katowic.
  Jego koleżanka, Milena Skupień, zastanawia się: - Może ktoś, kto wpadł na ten pomysł, miał nadzieję, że po wyjściu z dworca ludzie nie odwracają się już za siebie?

  - To jakaś komedia w dwóch aktach. W pierwszym przód odnowili, a w drugim może wezmą się za dalszą część budynku - komentuje burmistrz Żywca Antoni Szlagor, który dodaje, że na temat remontu dworca rozmawiał z przedstawicielami kolejowej spółki. Wówczas przekazano mu, że powodem tylko częściowego remontu jest, jak można było przypuszczać, brak pieniędzy na odnowienie całego budynku. Burmistrz Żywca wybiera się w najbliższym czasie do Marii Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju, której chce pokazać zdjęcia obrazujące dwa oblicza żywieckiego dworca.

  - Zapytam się jej, czy ona by sobie tak budynek odnowiła - mówi burmistrz Szlagor. Jest jednak dobrej myśli i ma nadzieję, że dworzec zostanie w końcu w całości odnowiony. Tym bardziej że miasto ma przygotowaną koncepcję zagospodarowania terenów wokół niego.

  - W przyszłości planujemy remont elewacji dworca również od strony miasta. Obecnie jest jednak zbyt wcześnie, by podać termin prac - odpowiada na pytanie, czy i kiedy do remontu dojdzie, Aleksandra Dąbek z Biura Prasowego Polskich Kolei Państwowych SA.

  Tymczasem wiadomo, że na drugą połowę roku planowany jest remont peronów na stacji. Zakres prac obejmuje naprawę nawierzchni peronów nr 1, 2 i 3, naprawę krawędzi peronowej przy peronie nr 1, remont wygrodzenia labiryntu przejścia w poziomie szyn wraz z przebudową nawierzchni przejścia i dostosowaniem do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz remont wygrodzenia międzytorza między peronami nr 1 i 2. Zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, planuje też montaż ławek na peronach.

  - Zakończenie wszystkich prac planowane jest na czwarty kwartał bieżącego roku - dowiedzieliśmy się od przedstawicielki PKP.


  *Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
  *Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
  *Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
  *NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
  *Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
  *Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama