Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy drogowe od 18 maja: przekroczenie prędkości o 50 km/h + mandaty

Sławomir Cichy
Zmiana przepisów drogowych od 18 maja
Zmiana przepisów drogowych od 18 maja Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Zmiana przepisów drogowych: Weszły w życie nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy siadają za kółko bez uprawnień albo pod wpływem alkoholu. Zmieniły się też przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach, a w styczniu 2016 r. specjalnym nadzorem zostaną objęci tzw. młodzi kierowcy. Tak więc dziś policja i sądy mają nowe instrumenty w dyscyplinowaniu kierowców. NOWE PRZEPISY DROGOWE

Zmiana przepisów drogowych: O północy weszły w życie nowe przepisy dotyczące kierowania autem bez uprawnień. Prowadzenie auta po kielichu od dziś kosztuje bardzo słono. Minimum 5 tysięcy złotych.

Zmiany w przepisach karnych

Kierowanie bez uprawnień
Osoby przyłapane na kierowaniu pojazdem, na który nigdy wcześniej nie miały stosownych uprawnień, mogą obok kary grzywny spodziewać się także orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Osoby, które zostaną zatrzymane kierując pojazdem, na który uprawnienie zostało im cofnięte, wyczerpią znamiona przestępstwa (określonego w nowym art. 180a kk). Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo więzienia do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Za kółkiem po kielichu
Kierowca, który w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne), otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 15 lat, przy czym minimalny okres zakazu to 3 lata. Sąd będzie też obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości co najmniej 10 tys. zł.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z obligatoryjną zapłatą świadczenia pieniężnego. Co najmniej 5 tys. zł za pierwszym razem, a w razie recydywy nie mniej niż 10 tys. złotych.
Zatrzymanie prawa jazdy
Dokument może zostać zatrzymany w przypadku przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. Formalnie policja zatrzyma dokument podczas kontroli, a decyzja administracyjna starosty odbierze uprawnienia na 3 miesiące z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Ujawnienie kierowania pojazdem w 3-miesięcznym okresie będzie oznaczało jego wy-dłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami i konieczność zdawania egzaminu na prawo jazdy ponownie.

Usunięcie pojazdu
Jeśli autem kierowała osoba nieposiadająca stosownego uprawnienia, auto zostanie usunięte z drogi na koszt właściciela. Policjant odstąpi od usunięcia pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy możliwe będzie przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem.

150 cm wzrostu bez fotelika od 15 maja
Zmienił się przepis dotyczący przewożenia dziecka w foteliku. Teraz zależy to wyłącznie od wzrostu dziecka. Dotychczas obowiązywała granica wieku 12 lat albo wzrostu 150 cm.

Przyjęto, że dziecko, które ma więcej niż 150 cm wzrostu, będzie mogło jeździć bez fotelika. Jeśli nie przekroczy tego wzrostu, będzie musiało jeździć w foteliku aż do osiągnięcia pełnoletności. Ze wzrostem dziecka związane są jeszcze dwa zapisy. Przepisy zabraniają przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm na przednim siedzeniu bez fotelika. Dopuszczają za to możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu bez fotelika dzieci, które mierzą minimum 135 cm. Warunkiem jest zapięcie dziecku pasów.

Jako generalną zasadę przyjęto zakaz przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Wyjątkiem jest przewożenie dzieci taksówką.
"Młody kierowca" od stycznia 2016 pod specjalnym nadzorem
Starosta będzie mógł cofnąć uprawnienia do kierowania pojazdami osobie, która w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy dopuściła się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowoduje wypadek drogowy, kierować będzie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub w przypadku trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu dozwolonej prędkości powyżej 30 km/h.

Rozwiązanie to będzie obowiązywało od 3 stycznia 2016 r. Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe przepisy drogowe od 18 maja: przekroczenie prędkości o 50 km/h + mandaty - Dziennik Zachodni